| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Jak rozliczyć najem w firmie?

Jak rozliczyć najem w firmie?

Nie ma wątpliwości, że każde przedsiębiorstwo dokonuje wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak przepisy podatkowe ograniczają w wielu przypadkach możliwość pomniejszenia o te wydatki podstawy opodatkowania. Dlatego tak ważne jest, aby przedsiębiorcy mieli świadomość jaka forma opodatkowania jest dla nich najkorzystniejsza i co zrobić, aby ponieść jak najmniejsze koszty.

Podmioty, które wybrały 19 % podatek liniowy do kosztów uzyskania przychodu mogą zaliczyć wydatki związane z utrzymaniem wynajętych składników majątku oraz odpisy amortyzacyjne.

Odpisy amortyzacyjne stanowią część wartości początkowej środka trwałego (może to być budynek, budowla, maszyna, urządzenie) lub wartości niematerialnej i prawnej (m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego), którą podatnik zalicza do kosztów uzyskania przychodów w danym roku podatkowym.

W świetle obowiązujących przepisów przedmiotem najmu rzeczy ruchomych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą być samochody osobowe lub inne środki transportu. Jeśli przedsiębiorca nie będzie ponosił dużych kosztów związanych z ich utrzymaniem, to najkorzystniejszym dla niego wyborem jest podatek w formie ryczałtu.

W przypadku, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na wynajem prywatnego mieszkania i umowa najmu nie jest zawierana w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, to może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ale jeśli przychód z najmu jest osiągany w ramach działalności gospodarczej, to będzie obowiązany zapłacić podatek obliczany według stawki liniowej. Ponadto przedsiębiorcy wynajmujący majątek firmowy i rozliczający się na zasadach ogólnych muszą ewidencjonować przychody i koszty w księgach rachunkowych lub podatkowej księdze przychodów i rozchodów, zależnie od statusu jaki posiadają.

Warto wiedzieć, że wszelkie wydatki związane z podnoszeniem standardów wynajętego lokalu, uznaje się za koszty uzyskania przychodów. Można do nich zaliczyć m.in. koszty remontu lub wyposażenia, ale pod warunkiem, że w umowie najmu zostanie określone, że to wynajmujący jest obowiązany do ich pokrywania. W przeciwnym wypadku nie skorzystamy z tego przywileju.

Ponieważ usługi najmu rozliczne są regularnie, w okresach rozliczeniowych, to za datę powstania przychodu należy przyjąć ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Kopijer

Absolwent studiów MBA (Thames Valley University, London). Posiada amerykańskie certyfikaty Modelu ROI™, J.J.Phillips, ROI Institute oraz metodologii Human Performance Improvement, ASTD. Certyfikowany Coach LMI™. Ponad 20-letnie doświadczenia menedżerskie i biznesowe zdobywał, jako Prezes 2C Dom Brokerski Rynku Szkoleń, Prezes American Society for Training and Development na Polskę, Wiceprezes polskiego oddziału International Institute of Coaching, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, Project Manager Misji Studyjnych w renomowanych przedsiębiorstwach w Anglii, Francji Niemczech, Holandii i Belgii, organizowanych przez Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Finansów oraz udziałowiec i menedżer różnych firm szkoleniowych i doradczych. Doświadczenie w HR zdobywał, jako specjalista ds. szkoleń w centralnym zarządzie Poczty Polskiej oraz HR Manager w KOMA S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK