| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Będzie łatwiej pozbyć się najemcy

Będzie łatwiej pozbyć się najemcy

Ustawodawca ma zamiar rozszerzyć uprawnienia wynajmującego w ramach najmu okazjonalnego (przez osobę nie prowadzącą w tym zakresie działalności gospodarczej). Jednym z ułatwień, ma być ułatwiony sposób wyeksmitowania najemcy. Ta możliwość wymagać będzie jednak podjęcia dodatkowych czynności (w tym, zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego), może nie być więc taka prosta.

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu będzie mogło być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie ewentualnych należności, które przysługiwałyby wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu, oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.

Kaucja nie będzie mogła przekraczać 6-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy o najem okazjonalny lokalu.

Wysokość proponowanej kaucji jest o połowę niższa od maksymalnej przewidzianej w ustawie.

Strony mają obowiązek sporządzenia umowy oraz ewentualnych jej zmian w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Umowa ta będzie stanowiła dowód w sprawie w sytuacji ewentualnego sporu.

Właściciel będzie miał obowiązek zgłoszenia podpisania umowy o najem lokalu mieszkalnego naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Przewidziany termin na dokonanie zgłoszenia to 14 dni od podpisania umowy.

Zgodnie z nowelizacją, przewiduje się ustanowienie jednej stawki podatku ryczałtowego z tytułu najmu mieszkań w wysokości 8,5% - niezależnie od rocznej wartości czynszu. Ma to zachęcić wynajmujących do unikania szarej strefy.

Niedopełnienie obowiązku spowoduje wyłączenie stosowania przepisów specjalnych dla najmu okazjonalnego, na rzecz pełnej regulacji ochrony praw lokatorów.

Na żądanie najemcy właściciel będzie miał obowiązek przedstawić dokument poświadczający to zgłoszenie.

Z tytułu najmu okazjonalnego, oprócz czynszu, właściciel będzie mógł pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, chyba że umowa będzie stanowić inaczej.

Podwyżki czynszu będą możliwe jedynie w oparciu o postanowienia umowy. Ustawodawca w zakresie zasad i trybu dokonywania podwyżek czynszu daje stronom swobodę w kształtowaniu treści umowy w tym zakresie.

Po rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżni lokalu, właściciel przedstawi najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela.

Jeżeli najemca nie zastosuje się do tego żądania, właściciel będzie miał prawo przeprowadzić egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego, jakim będzie notarialne oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji.

Egzekucja odbędzie się do lokalu, jaki najemca wskazał w umowie najmu.

Właściciel ma obowiązek dołączenia do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności dokumentów potwierdzających przyczyny opróżnienia lokalu przez najemcę i niewykonania przez niego tego obowiązku.

Do wniosku powinno być dołączone potwierdzenie zgłoszenia umowy w urzędzie skarbowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK