| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Jakie obowiązki ma osoba wynajmująca mieszkanie?

Jakie obowiązki ma osoba wynajmująca mieszkanie?

Osoba wynajmująca mieszkanie to osoba udostępniająca przedmiot najmu najemcy. Do głównych obowiązków wynajmującego należy wydanie mieszkania i utrzymania mieszkania w stanie przydatnym, do ustalonego z najemcą użytku przez cały okres trwania najmu. Jakie jeszcze obowiązki ciążą na osobie wynajmującej mieszkanie?

Wynajmujące ma obowiązek utrzymania mieszkania w dobrym stanie

Drugim obowiązkiem osoby wynajmującej mieszkanie jest konieczność utrzymania przedmiotu najmu w stanie przydatnym do użytku zgodnie z umową. Warto pamiętać, że wynajmujący, zgodnie z ustawą, nie musi dbać na przykład o wymianę żarówek czy uszczelek – drobne naprawy wynikające z normalnego użytkowania sprzętów spoczywają na najemcy. Wynajmujący nie ma także obowiązku przywrócenia stanu pierwotnego rzeczy, które uległy zniszczeniu ze względu na okoliczności, na jakie wynajmujący nie miał wpływu. W związku z tym warto w umowie zastrzec naprawy należące do najemcy i do wynajmującego. Wynajmujący ma także obowiązek zapewnienia najemcy należytej ochrony wobec osób trzecich – bez względu na czasowe oddanie przedmiotu najmu właściciel powinien wystąpić przeciwko wszystkim osobom, które naruszają posiadanie, ponieważ to on nadal pozostaje posiadaczem mieszkania.

Zobacz też: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Wady wynajmowanego mieszkania

Właściciel odpowiada również za wady mieszkania, które sprawiają, że mieszkanie nie może być użytkowany zgodnie z umową. Wówczas najemca ma prawo zażądać obniżenia czynszu na okres od powstania wady do jej usunięcia przez wynajmującego.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »