| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Wynajem mieszkania wydaje się być dobrym sposobem na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Warto jednak mieć na uwadze, że wynajem wiąże się także z pewnymi problemami, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie podpiszemy umowy najmu lub nie dopełnimy innych formalności związanych z wynajęciem lokalu. W jaki sposób bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Załączniki do umowy najmu okazjonalnego

Aby najem okazjonalny rzeczywiście mógł w wypadku postępowania eksmisji przyspieszyć procedury należy do umowy najmu dołączyć oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji – dokument ten powinien być sporządzony w kancelarii notarialnej w obecności notariusza – oraz dokument wskazujący lokal zastępczy, do którego zostanie przeniesiony lokator w przypadku eksmisji, a także pisemne poświadczenie właściciela mieszkania oznaczające zgodę na zamieszkanie w lokalu najemcy i jego współlokatorów. Co do dokumentu wskazującego lokal zastępczy prawo nie przewiduje żadnej określonej formy tego typu oświadczenia.

Fakt wynajęcia lokalu w trybie najmu okazjonalnego należy zgłosić w ciągu czternastu dni od dnia rozpoczęcia wynajmu do naczelnika urzędu skarbowego zgodnego z miejscem zamieszkania właściciela nieruchomości. Tylko takie zgłoszenie pozwoli na ewentualne szybkie przeprowadzenie eksmisji.

Zobacz także:  Najem okazjonalny – rzeczywista ochrona czy bubel prawny?

Jeśli właściciel lokalu spełni wszystkie ustawowe wymogi – sporządzi umowę najmu okazjonalnego, dołączy do niej wszelkie załączniki i zgłosi najem ma prawo do wykonania przyspieszonego trybu postępowania eksmisyjnego w sytuacji, gdy umowa z lokatorem wygaśnie a on mimo to nie zgodzi się na opuszczenie lokalu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK