| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Odpowiedzialność gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego

Odpowiedzialność gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego

Gmina ma obowiązek dostarczenia lokalu socjalnego osobom, które zostały eksmitowane z dotychczas zajmowanego mieszkania. Jeśli jednak nawet po wezwaniu komornika do wskazania innego lokalu socjalnego gmina nie dopełni tego obowiązku, poniesie ona odpowiedzialność za tego typu postępowanie. W jaki sposób gmina może odpowiedzieć za niedostarczenie lokalu socjalnego?

Gmina na wezwanie komornika musi dostarczyć osobom eksmitowanym zastępczy lokal socjalny. W sytuacji gdy nie dopełni tego obowiązku, to ona poniesie odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek zaniechania wskazania odpowiedniego lokalu. Warto jednak pamiętać, że obecnie gminy nie dysponują odpowiednią ilością lokali socjalnych, a co za tym idzie bardzo często realizacja wyroku eksmisyjnego znacznie rozciąga się w czasie.

Lokale socjalne w gminie

W związku z tym, że w większości gmin brakuje lokali socjalnych dla osób eksmitowanych, bardzo często lokatorzy nadal pozostają w dotychczas zajmowanych mieszkaniach nawet już po prawomocnym wyroku eksmisji. W Polsce nie przeprowadza się eksmisji na bruk, wobec czego tak zwany dziki lokator musi oczekiwać na przyznanie mu innego lokalu – lokalu zastępczego – jeśli oczywiście ma do niego prawo. Jeśli jednak ze względu na brak możliwości opuszczenia dotychczas zajmowanego mieszkania musi tam nadal pozostać, zobowiązany jest do uiszczania opłat w takiej wysokości, jakby nadal na przykład umowa najmu nie wygasła. Warto pamiętać, że z reguły postępowania eksmisyjne toczą się ze względu na niedopełniane warunków umowy pomiędzy właścicielem mieszkania a lokatorami, a co za tym idzie również nieuregulowania płatności. Często wówczas nawet po wyroku sądu lokator nie płaci określonego wcześniej czynszu a nadal korzysta z mieszkania.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK