| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary

Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary

Ze względu na wysokość czynszu i możliwość dodatkowych nieopodatkowanych dochodów często decydujemy się na wynajem mieszkania nie zgłaszając tego faktu do urzędu skarbowego. Jakie konsekwencje grożą nam w sytuacji nielegalnego wynajmu mieszkania? Z jakimi karami należy się liczyć? Kto i ile zapłaci za nielegalny wynajem?

Kontrola wynajmujących

Każdy wynajmujący nielegalnie mieszkanie musi się liczyć z kontrolą ze strony urzędów skarbowych i specjalnie wyznaczonych do tego organów kontroli skarbowej. Każdy z takich organów kontroli ma prawo weryfikować podawane przez nas dane w różnych miejscach. Jeśli ktoś z kontrolujących przypuszcza, że posiadamy dochody, których nie wykazujemy w urzędzie skarbowym, może poprosić o złożenie oświadczenia o stanie majątkowym na dany dzień. Wówczas podanie nieprawidłowych danych grozi nawet odpowiedzialnością karną – procesem za fałszywe zeznania.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Wykroczenie skarbowe i przestępstwo skarbowe

Jeśli zostanie dowiedzione, że wynajmowaliśmy nielegalnie mieszkanie i otrzymywaliśmy z tego tytułu dochody, od których nie odprowadzaliśmy podatku, będziemy mieli do czynienia z przestępstwem lub wykroczeniem skarbowym. Przestępstwo skarbowe popełnione zostało gdy w trakcie wynajmu kwota podatku, jaką powinniśmy odprowadzić do urzędu wyniosła więcej niż pięciokrotne minimalne wynagrodzenie – jest to kwota ponad sześciu tysięcy. Wówczas grozi nam kara grzywny, więzienia lub obie kary łącznie. Kara grzywny może wynieść nawet 720 stawek dziennych – w sytuacji gdy nielegalny dochód ogółem nie przekroczył 255 200 zł. Kary więzienia albo grzywny i więzienia stosuje się w przypadku kiedy kwota narażona na uszczuplenie podatku jest bardzo wysoka. Stawkę dzienną naliczeń sąd w zależności od dochodów, warunków osobistych i rodzinnych wynajmującego. Nie może być ona niższa niż 1/30 miesięcznych minimalnych dochodów ani przekroczyć ich 400-krotności. Najniższa stawka dzienna to niecałe 50 zł.

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK