| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Kiedy i w jaki sposób wynajmujący nieruchomość może podwyższyć czynsz najemcy?

Kiedy i w jaki sposób wynajmujący nieruchomość może podwyższyć czynsz najemcy?

W jakiej sytuacji wynajmujący może podnieść czynsz? Jakie prawa ma wynajmujący lokator? Jak wygląda sytuacja w przypadku najmu lokalów socjalnych? Radzi – Wojciech Sulczewski.

Od chwili otrzymania przez najemcę wypowiedzenia dotychczasowej wysokości czynszu, ma on dwa miesiące aby:

  • Dokonać pisemnej odmowy zaakceptowania podwyżki, taka odmowa skutkuje rozwiązaniem stosunku prawnego pozwalającego najemcy zajmować lokal wraz z upływem okresu wypowiedzenia (trzymiesięcznego lub indywidualnie ustalonego w umowie); wówczas do chwili upływu wskazanego terminu najemca wnosi czynsz w dotychczasowej wysokości lub
  • Wnieść pozew do sądu kwestionujący podwyżkę. Celem pozwu może być albo ustalenie, że podwyżka jest nieuzasadniona albo jest zasadna jednakże w innej wysokości; w tym wypadku to właściciel musi przed sądem udowodnić zasadność podwyżki w danej kwocie. Jeżeli sąd uzna w jakimkolwiek stopniu dokonaną podwyżkę za zasadną, lokator zobowiązany jest do wniesienia różnicy pomiędzy nową a dotychczasową wysokością.

W przypadku, gdy lokator nie skorzysta z przysługujących mu a wymienionych powyżej możliwości, wraz z upływem terminu wypowiedzenia, zobowiązany jest do ponoszenia czynszu lub innych opłat za używanie lokalu w nowej wysokości, ustalonej w wypowiedzeniu.

Wszelkie opisane powyżej przesłanki nie dotyczą podwyższania zmiany pobieranych kwot za opłaty, które są niezależne od właściciela (chodzi tu ogólnie mówiąc o media, na przykład dostawy do lokalu energii, gazu, wody czy też odbiór nieczystości stałych i płynnych. Takie podwyższenia mogą być dokonywane częściej niż co sześć miesięcy, właściciel jest zobligowany do przedstawienia lokatorowi pisemnego zestawienia opłat wraz z powodem ich podwyższenia. Lokator ma obowiązek wnosić podwyższone opłaty w wysokości niezbędnej do pokrycia przez właściciela wymienionych właśnie dostaw. Sytuacji takiej unikniemy, gdy wszelkie umowy z dostawcami mediów zawiera w swoim imieniu i na swoją rzecz lokator nieruchomości, wówczas to on bezpośrednio wnosi wszelkie opłaty a właściciel nie musi zajmować się informowaniem o każdej zmianie cennika usług.

Zobacz także: Umowa najmu mieszkania – warto ją podpisać

Zobacz także: Najem okazjonalny – rzeczywista ochrona czy bubel prawny?

Zobacz także: Wynajem kilku mieszkań a działalność gospodarcza

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Budujesz-Kupujesz.pl

Eksperci budowlani

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK