| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Program „Rodzina na Swoim” a najem zakupionego mieszkania

Program „Rodzina na Swoim” a najem zakupionego mieszkania

Z dniem 31 sierpnia 2011 r. weszły w życie kolejne zmiany w odniesieniu do programu „Rodzina na Swoim”. Ustawa nowelizująca wprowadziła liczne obostrzenia. W głównej mierze dotyczą one sytuacji zaprzestania stosowania dopłat.

Wypowiedzenie preferencyjnego kredytu

W przypadku zmiany sposobu użytkowania domu bądź mieszkania zakupionego w ramach programu „Rodzina na Swoim”, docelowy kredytobiorca ma obowiązek zawiadomienia (na piśmie) instytucji udzielającej kredytu o wystąpieniu takiej zmiany, w terminie 14 dni od jej zaistnienia.

Zobacz także: Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

Brak informacji o zmianie

Jeżeli docelowy kredytobiorca nie poinformuje instytucji udzielającej kredytu o powstałej zmianie, kredytodawca wypowiada umowę kredytu, a wynikającą z tej umowy wierzytelność stawia w stan natychmiastowej wymagalności, co powoduje również konieczność zwrotu kwoty stanowiącej równowartość zastosowanych wcześniej dopłat.

Nowelizacja ustawy weszła w życie 31 sierpnia 2011 r. Zmiana sposobu korzystania z mieszkania lub domu zakupionego w ramach programu „Rodzina na Swoim” po tej dacie skutkuje zaprzestaniem stosowania dopłat do kredytu. Nie odnosi się to do przypadków zaistniałych przed 31 sierpnia 2011 r.

Podstawa prawna

Ustawa z 8.09.2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz.U. Nr 183, poz. 1354 ze zm.)

Zobacz także: Kupno zadłużonego mieszkania

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Tarnowska

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym. Doradza w zakresie szeroko pojętego prawa handlowego, cywilnego oraz podatkowego, m.in. w procesach przekształcenia i łączenia spółek. Posiada doświadczenie w obsłudze korporacyjnej spółek, w tym podmiotów notowanych na rynku papierów wartościowych. Reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Zajmuje się bieżącą obsługą prawno-podatkową klientów. Koordynuje pracę doświadczonego zespołu prawników, specjalizujących się w doradztwie prawnym oraz podatkowym, prowadzonym na rzecz klientów Kancelarii.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK