| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Umowa najmu na czas określony. Jak wygląda wypowiedzenie?

Umowa najmu na czas określony. Jak wygląda wypowiedzenie?


Strony zawarły umowę o wynajem na czas określony, ale nie ma w niej nic na temat wypowiedzenia. Czy w tym przypadku wypowiedzenie będzie możliwe?


W sytuacji, gdy musimy zrezygnować z podpisanej umowy o wynajem nieruchomości na czas określony, a nie ma w niej dokładnego zapisu na ten temat, warto sięgnąć po kodeks cywilny. Art. 673 § 3 kodeksu cywilnego informuje nas, że każda ze stron – zarówno wynajmujący, jak i właściciel – mają prawo do wypowiedzenia w „wypadkach określonych w umowie”. Tutaj sprawa zaczyna się trochę komplikować, ponieważ takiego zapisu w umowie nie było. Wówczas warto zwrócić uwagę na orzeczenie Sądu Najwyższego, które oświadcza, że ustawodawca traktuje umowę zawartą na czas określony jako trwałe zobowiązanie. Gwarantuje to stronom pewność, że wynikające z niego uprawnienia i obowiązki nie wygasną przed upływem terminu określonego w umowie. Mimo to, jeżeli wystąpią ważne przyczyny, istnieje możliwość przedterminowego wypowiedzenia umowy. Co mamy jednak rozumieć przez określenie „ważne przyczyny”?

Nie będziemy zmuszeni do dokładnego zeznania, jakie „ważne przyczyny” nami kierują, że jesteśmy zmuszeni do zerwania umowy. Wystarczy jedynie zawarcie w umowie klauzuli o „ważnych przyczynach”. Dużą zaletą takiego zapisu jest niewątpliwie, możliwość stworzenia przez obydwie strony katalogu wydarzeń, które będą nas upoważniały do przedwczesnego zrezygnowania z umowy. Jednak istnieje tutaj duża możliwość konfliktu między najemcą a wynajmującym. Każda ze stron może dowolnie interpretować i odbierać powody, dla których umowa ma być zerwana. Takiego konfliktu możemy jednak uniknąć, jeżeli bardzo dokładnie zapiszemy owe „ważne przyczyny” jeszcze na etapie tworzenia umowy. Opisanie zdarzeń, które mogłyby spowodować trudności w zachowaniu trwałości zobowiązania zależy tylko i wyłącznie od indywidualnej oceny i wyczucia stron umowy, dlatego też trudno stworzyć przykładowy katalog – szablon, tego typu przesłanek.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nie będziemy zmuszeni do dokładnego zeznania, jakie „ważne przyczyny” nami kierują, że jesteśmy zmuszeni do zerwania umowy. Wystarczy jedynie zawarcie w umowie klauzuli o „ważnych przyczynach”.
Nie będziemy zmuszeni do dokładnego zeznania, jakie „ważne przyczyny” nami kierują, że jesteśmy zmuszeni do zerwania umowy. Wystarczy jedynie zawarcie w umowie klauzuli o „ważnych przyczynach”.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK