| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Czym charakteryzuje się najem zwrotny?

Czym charakteryzuje się najem zwrotny?

Najem zwrotny jest jedną z form pozyskiwania kapitału. Wykorzystuje się go przede wszystkim na rynku nieruchomości. Deweloperzy stosują taką praktykę głównie po wybudowaniu i odsprzedaniu budynku – wynajmując jego część od nowego właściciela.

Najem zwrotny jest transakcją, która polega na tym, że właściciel nieruchomości sprzedaje ją nabywcy, od którego następnie nieruchomość tę wynajmuje.

Transakcja, która została powyżej opisana może dotyczyć nieruchomości, ale także w zależności od rodzaju posiadanych aktywów – innych środków trwałych, np. flota transportowa, maszyny, urządzenia itp.

Najem zwrotny składa się z dwóch transakcji:
1. sprzedaży
2. najmu nieruchomości,

Najem zwrotny powinien być skonstruowany przez strony z uwzględnieniem bezwzględnie obowiązujących przepisów kodeksu cywilnego, które dotyczą zarówno sprzedaży, jak i najmu nieruchomości.

Podstawowym celem najmu zwrotnego jest uzyskanie przez zbywcę kapitału zamrożonego w nieruchomości z zachowaniem prawa do jej zajmowania.

Dzięki temu, że zbywca uzyskał kapitał zamrożony w nieruchomości z zachowaniem prawa do jej zajmowania, to przedsiębiorca może bez przeszkód rozszerzyć swoją działalność na dodatkowe rynki zbytu albo też może z tego tytułu pokryć straty.

Zobacz również serwis: Najem

Przedmiotem najmu zwrotnego może być:
• nieruchomość komercyjna,
• nieruchomość przeznaczona na cele mieszkaniowe.

Reasumując należy podkreślić fakt, iż najem zwrotny jest rozwiązaniem godnym uwagi. Na potwierdzenie powyższego należy zaznaczyć, że instytucja najmu zwrotnego jest ważna dla z sprzedającego z uwagi na ponoszone koszty. Z tego względu, że stanowi ona alternatywę – dotyczącą możliwości sfinansowania nowej inwestycji a także planów rozwojowych. Natomiast dla kupującego może stanowić alternatywę do stworzenia atrakcyjnego narzędzia inwestycyjnego, dzięki któremu będzie mógł on uzyskiwać coraz większe zyski.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK