| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Na co zwrócić uwagę podpisując umowę najmu?

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę najmu?

Umowa najmu okazjonalnego zawiera pewne ograniczenia w stosunku do najemcy, jak i właściciela lokalu. Takie warunki umowy są niesprzyjające z wielu przyczyn, które zostaną omówione poniżej.

Największy kłopot może stanowić świadectwo energetyczne, jeżeli zażąda go najemca lokalu. W przypadku małych mieszkań w budynkach wielorodzinnych świadectwo energetyczne kosztuje średnio 360 zł. Natomiast w większych lokalach lub domach jest to koszt w granicach kilku tysięcy złotych.

Ważny jest fakt, iż niezależnie od tego, ile właściciel lokalu zarobi na wynajmie, będzie musiał zapłacić fiskusowi 8,5 procent podatku od najmu. Jest to dobra wiadomość dla wynajmujących, którzy dotychczas, zarabiając na wynajmie więcej niż 4 tys. euro rocznie, musieli zapłacić podatek od nadwyżki wynoszący aż 20 proc.

Właściciel może podwyższyć czynsz wyłącznie zgodnie z warunkami określonymi w umowie.

Zobacz również: Wzór umowy wypowiedzenia najmu

Ustawa wymaga od najemcy wskazania innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkiwać w sytuacji, kiedy zostanie zobowiązany do opróżnienia lokalu np. w przypadku wykonania egzekucji.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Do umowy konieczne jest także dołączenie oświadczenia - na zamieszkiwanie w lokalu najemcy - właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać najemca – w sytuacji rozwiązania umowy najmu okazjonalnego.

Podstawa prawna:

Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK