| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Czynsz w umowie najmu

Czynsz w umowie najmu

Czynsz jest wynagrodzeniem za oddanie rzeczy do używania. Jest to najprostsze zdefiniowanie określenia czynszu w umowie najmu.

Logiczne jest to, iż za prawo do używania danej rzeczy, wynajmujący chce otrzymać wynagrodzenie. Najczęściej czynsz przybiera postać opłaty pieniężnej ze względu na to, że jest to najprostsza forma regulowania zobowiązań. Prawo nie zabrania jednak uiszczania czynszu w innej formie.

Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. Dozwolone jest zatem uiszczanie czynszu np. w formie świadczenia określonej usługi (np. wykonania remontu), czy też przeniesienia własności określonej rzeczy (np. sprzętu RTV, AGD, mebli, samochodu).

Czynsz jest świadczeniem okresowym, opłacanym w konkretnym terminie. Jeżeli termin płatności czynszu nie jest w umowie określony, czynsz powinien być płacony z góry, a mianowicie:

  •  gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc - za cały czas najmu;
  •   gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nie oznaczony - miesięcznie, do dziesiątego dnia miesiąca.

Określenie mówiące o tym, że czynsz jest płatny z góry oznacza to, że najemca dokonuje opłaty czynszu z wyprzedzeniem, czyli za okres, który ma dopiero nastąpić.

Płacąc czynsz za styczeń 2009 r. powinniśmy to zrobić do 10 stycznia 2009 r. (chyba, że w umowie przewidziano inny termin).

Czynsz też może być płacony z dołu (tj. na koniec miesiąca lub na początku następnego miesiąca), jeśli strony zgodziły się na taki zapis, a konkretnie jeśli wynajmujący zgodzi się na zapłatę czynszu z dołu (ponieważ z reguły to w jego interesie leży to aby jak najwcześniej otrzymywać pieniądze). 

Ustalając termin płatność czynszu warto od razu pamiętać o określeniu formy w jakiej powinien być on opłacany. Chodzi tu o to, czy chcemy się rozliczać w gotówce „do rąk” we wcześniej ustalonych terminach i miejscach (np. w wynajmowanym mieszkaniu 5-teg każdego miesiąca wynajmujący będzie przychodził i odbierał czynsz). Istniej również forma bezgotówkowa, którą możemy zastosować poprzez wskazanie numeru konta bankowego osoby wynajmującej i podanie terminu, w którym ma być dokonywana zapłata czynszu (np. zapłata czynszu powinna następować do 5-tego każdego miesiąca). 

Termin opłaty czynszu strony mogą dowolnie ustalić nie musi to być koniecznie 10 każdego miesiąca. Jest to jedynie termin, który wskazuje ustawodawca w sytuacji gdy strony w umowie zapomniały wskazać jakiś konkretny termin. Jeśli strony wynegocjują inną datę (np. 05; 07; 13; 15; 20 – każdego miesiąca) wówczas będzie to wiążący je termin. Zgodnie z którym najemca powinien dokonywać wpłat. Nie ma również przeszkód w tym aby strony umówiły się na czynsz płatny w okresach dwu miesięcznych, kwartalnych bądź pół rocznym. 

Podstawa prawna: art. 659. § 2, art. 669 kodeksu cywilnego

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Artur Przyszło

Specjalista z dziedziny rachunkowości budżetowej. Absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracował w jednym z głównych urzędów centralnych w departamencie nadzoru i kontroli. Czynny zawodowo główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej. Wykładowca akademicki i doświadczony trener szkoleń z zakresu tematyki szeroko rozumianych finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. Ponadto realizuje projekty szkoleniowe i doradcze w sferze przedsiębiorstw w zakresie Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przeprowadza zleconą kontrolę jednostek sektora finansów publicznych w zakresie prawidłowości ich funkcjonowania pod względem wprowadzonych procedur kontroli zarządczej, polityki rachunkowości, a także prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. Posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor artykułów w prasie branżowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK