| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Warunki nawiązania stosunku najmu mieszkania

Warunki nawiązania stosunku najmu mieszkania

Wynajmujący może wynająć swój lokal dowolnej osobie. W stosunku do najmu mieszkań i innych lokali znajduje zastosowanie ogólna zasada dotycząca najmu, która mówi, że strony nawiązują stosunek najmu z drodze umowy (umowa ta może być zawarta w formie ustnej, pisemnej, a nawet dorozumianej).

Ustawodawca nie wskazując na formę zawierania umów najmu, pozwolił stronom na zawieranie najmu w formach wręcz dowolnych. Z pewnym wyjątkiem, otóż dla umów najmu nieruchomości lub pomieszczeń na czas dłuższy niż rok ustawa nakłada obowiązek zawarcia takiej umowy w formie pisemnej. Niezachowanie formy pisemnej skutkuje tym, że umowę taką uważa się za zawartą na czas nieokreślony. Nie oznacza to, że umowa niesporządzona w formie pisemnej jest bezwzględnie nieważna, przeciwnie pozostaje ona nadal w mocy i jest skuteczna. 


Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż zawarcie umowy najmu w formie ustnej lub dorozumianej (np. poprzez przekazanie kluczy danej osobie np. koledze, przyjacielowi), będzie rodziło poważne konsekwencje w przypadku wystąpienia sporów i rozbieżności. W pewnych sytuacjach ustalenie stanu rzeczywistego będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe (strony będą zasłaniały się brakiem pamięci w pewnych kwestiach dotyczących umowy najmu). 

Najlepszą formą umowy w jakiej powinien być zawierany najem jest forma pisemna, dlatego że w najpełniejszy sposób określa ona prawa i obowiązki strony i zabezpiecza przed wszelkimi niejasnościami. Umowa taka powinna nie być zbyt ogólna. Zachęcam wręcz do szczegółowego uzgadniania pewnych indywidualnych i ważnych kwestii dla obu stron umowy najmu. Każda ze stron może mieć przecież swoje własne konkretnie ukierunkowane potrzeby, które lepiej jest uzgodnić bezpośrednio w umowie, niż oddawać je nie do końca korzystnym regulacjom kodeksowym.

W inny sposób uregulowany jest najem mieszkań wchodzących w skład gminnego zasobu mieszkaniowego, na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów. Wynajęcie takiego mieszkania uzależnione jest od:

  • posiadania po stronie najemcy odpowiednio niskich dochodów;
  • bycia pracownikiem urzędu gminy bądź jednostki samorządu terytorialnego na czas trwania stosunku pracy w danej jednostce samorządowej;

W stosunku do wynajmu lokali socjalnych najemca powinien spełniać następujące warunki:

  • posiadać wyrok sądu uprawniający do otrzymania lokalu socjalnego (wyrok sądu orzekającego eksmisję wraz z uprawnieniem do otrzymania lokalu socjalnego),bądź
  • wystąpić o zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego ze względu na trudną sytuację materialną i mieszkaniową.


Podstawa prawna: art. 659, 660 kc; ustawa o ochronie praw lokatorów.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK