| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Przymusowy wykup nieruchomości

Przymusowy wykup nieruchomości

W spadku po ojcu pozostała działka budowlana, na której po jego śmierci postawiłem dom. Po 10 latach od jego śmierci okazało się, iż sporządził testament w którym do spadku powołał osobę obcą. Twierdzi ona że dom jest jej własnością i chce go sprzedać. Czy mogę jakoś się przed tym uchronić?

TAK

Zgodnie z art. 47 kodeksu cywilnego własność gruntu rozciąga się również na jego części składowe – (czyli takie które nie mogą być od niej odłączone ) w tym przypadku również dom. Tym samym spadkobierca odziedziczył również dom postawiony przez osobę trzecią.

Rzecz jasna ewentualna sprzedaż musiała by się wiązać z rozliczeniem nakładów pomiędzy posiadaczem samoistnym a właścicielem. Jednak można tę kwestię ominąć.

Artykuł 231§1 kodeksu cywilnego daje posiadaczowi gruntu w dobrej wierze – możliwość przymusowego wykupienia od właścicieli działki na której został wzniesiony budynek (zakładając rzecz jasna, że jego wartość znacznie przekracza wartość samego gruntu). Jeśli właściciel nie chce dokonać sprzedaży dobrowolnie – sprawę można skierować na drogę sądową . Orzeczenie sądu zastępuje wówczas oświadczenie woli o sprzedaży i może posłużyć m.in. do wpisania nowego właściciela w księdze wieczystej nieruchomości.

W tym przypadku, biorąc również pod uwagę fakt, że Czytelnik jest uprawniony do zachowku – wartość zachowku można również potrącić z ceną wykupu zaproponowaną przez właściciela.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria RK Legal

Od 10 lat wspieramy biznes naszych klientów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK