| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Wnioski o dofinansowanie w programie MdM na lata 2017 i 2018

Wnioski o dofinansowanie w programie MdM na lata 2017 i 2018

Dla tych, którzy jeszcze zastanawiają się nad złożeniem wniosku i skorzystaniem z programu Mieszkanie dla Młodych (MdM), to może być już ostatni dzwonek. Nie warto czekać do ostatniej chwili, aby zrealizować plany o zakupie nieruchomości. Czas upływa, a środki przeznaczone na lata 2017 i 2018 błyskawicznie się kończą.

Popularność MdM coraz większa

Mieszkanie dla Młodych, rządowy program wsparcia młodych osób w zakupie pierwszego domu lub mieszkania, funkcjonuje na polskim rynku od ponad 2 lat i od samego początku cieszy się dużą popularnością. Do końca sierpnia br. podpisano ponad 71 tysięcy umów w ramach MdM.

Zainteresowanie jest tak duże, że w marcu skończyły się środki przeznaczone na 2016 rok. Z kolei w lipcu wstrzymano przyjmowanie wniosków o dofinansowanie na 2017 rok. Wynikało to z przekroczenia limitu rezerwacji dostępnej na przyszły rok, wynoszącej 50%.

Jak się przygotować na zakup nieruchomości?

Ci, którzy chcieliby skorzystać z MdM-u, mogą natomiast starać się o dopłatę na 2018 rok jeśli warunki planowanej transakcji przewidują taki termin ostatecznej zapłaty za mieszkanie. 

– Od projektu do oddania do użytku zazwyczaj mija ponad rok. Chcąc skorzystać z MdM-u, można zainteresować się startującymi inwestycjami, których budowa zakończy się właśnie w 2018 roku - wyjaśnia Piotr Kijanka, Dyrektor ds. Sprzedaży i Nieruchomości w Grupie Deweloperskiej Geo. – Przykładem może być nasze osiedle Nowy Horyzont we Wrocławiu. W październiku rozpoczynamy budowę kolejnego etapu, a ukończenie planujemy właśnie na 2018 rok – dodaje.

Od stycznia wyższy wkład własny

Tym, co dodatkowo powinno zachęcić wszystkich przymierzających się do zakupu własnego „M” jest podwyżka obowiązkowego wkładu własnego do kredytów hipotecznych. Zgodnie z rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, od stycznia trzeba będzie dysponować już 20% wartości nieruchomości. Rezerwując mieszkanie do końca 2016 roku, można jednak uniknąć podwyżki i zaciągnąć kredyt jeszcze z 15-procentowym wkładem własnym. 

Co więcej, w kwartalnej ankiecie NBP banki zadeklarowały kontynuację zaostrzania własnej polityki w segmencie kredytów mieszkaniowych. Poza wyższym wykładem własnym, należy się spodziewać większych wymagań dotyczących np. zabezpieczeń kredytu, czy też okresu spłaty.

Zabezpieczenie finansów przy zakupie mieszkania

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zdjęcia

Wnioski o dofinansowanie w programie MdM na lata 2017 i 2018
Wnioski o dofinansowanie w programie MdM na lata 2017 i 2018

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla kadrowych i HR198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK