| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku

Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku

Wg z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn jeśli nabywamy własność rzeczy lub prawa majątkowych od najbliższej rodziny, (w tym zstępnych), czynność ta jest zwolniona z obowiązku podatkowego. Warunkiem jest zgłoszenia sprawy takiego nabycia w urzędzie skarbowym.

Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez najbliższą rodzinę, w tym także zstępnych, zwolnione jest z obowiązku podatkowego, pod warunkiem zgłoszenia sprawy takiego nabycia w urzędzie skarbowym. Wg interpretacji Izby Skarbowej zwolnienie z opłat podatku nie tyczy się kwoty, którą pozyskamy ze sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku. Swoje orzeczenie argumentowane jest w ten sposób, że zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn  - przepisy o podatku od spadków i darowizn określają wyłącznie prawa i obowiązku należące do spadkodawcy w chwili jego śmierci. W efekcie, kwota którą spadkobierca uzyska w taki sposób nie spełnia powyższego warunku. Została ona bowiem uzyskana dopiero po śmierci spadkodawcy, przez co według izby skarbowej, stanowi cenę za zbywaną nieruchomość.

zobacz: Nieopodatkowana sprzedaż nieruchomości. Kto i kiedy korzysta?

Podsumowując – jeśli wolą osoby zmarłej było aby, spieniężyć przekazaną nieruchomość, kwota ze sprzedaży nieruchomości uzyskana w ten sposób wg fiskusa są obciążone daniną. A to dlatego, że transakcja została sfinalizowana w czasie do 5 lat od końca roku nabycia. Pozyskane środki kwalifikowane są jako przychód ze źródła definiowanego przez art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o PIT.

zobacz:Podatek przy sprzedaży nieruchomości – jak go nie płacić?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Krawczyk

Szef Departamentu Korporacyjnego Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. Jest adwokatem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym w renomowanych kancelariach prawnych w Polsce i za granicą. Jej doświadczenie w zakresie prawa pracy obejmuje doradztwo w zakresie m.in. czasu pracy, zwolnień grupowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy (z zachowaniem okresu wypowiedzenia i w trybie dyscyplinarnym), zakazów konkurencji, nawiązywania stosunku pracy z menedżerami zarządzającymi, obowiązków pracodawcy i pracowników, rodzicielstwa, chorób pracowników oraz sporów przed sądami pracy. Doradza jako ekspert z zakresu prawa pracy w procesach restrukturyzacji spółek i reorganizacji grup kapitałowych. Do jej klientów należą renomowane firmy i grupy kapitałowe z sektorów produkcyjnego, handlu detalicznego, wydawniczego, IT i usługowego. Często wyjaśnia sposób stosowania poszczególnych regulacji z zakresu prawa pracy na łamach prasy i w mediach. Specjalizuje się również w procesach przeprowadzania inwestycji, tworzenia joint venture, w transakcjach fuzji i przejęć oraz reorganizacji spółek. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu w Poznaniu, Europeistyki na tym samym wydziale ze specjalizacją prawo Unii Europejskiej oraz Wydziału Prawa i Nauk o Państwie na Uniwersytecie w Bonn, gdzie uzyskała tytuł magistra prawa porównawczego. Odbyła staż w Komisji Europejskiej w Brukseli w Dyrektoriacie Generalnym Rynku Wewnętrznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK