| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Usługi pośrednictwa - umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości

Usługi pośrednictwa - umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości

Podpisując umowę pośrednictwa sprzedaży nieruchomości warto zainteresować się jaki zakres usług jest nam proponowany w umowie. W skład usług oferowanych przez pośredników nieruchomości bardzo często wchodzą: organizacja i pomoc w podpisaniu umów oraz aktu notarialnego, organizacja spotkań czy udział w negocjacjach.

Nawet w tak szczegółowym – mogło by się wydawać opisie – to co dla Nas jest najważniejsze w punktach 7, 8, 9, 10 nadal nie jest jasno określone.

W zdecydowanej większości zakres usług pośrednika nieruchomości ogranicza się do pilnowania własnego interesu, a wszystko to co wiąże się z dodatkową pracą i wydatkami na rzecz sprzedającego jest w umowach przedstawione ogólnikowo.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Dlaczego?

1. Dokładna analiza rynku lokalnego i profesjonalna wycena wiąże się z odpowiednią wiedzą i wymaga czasu.
2. Wykonanie profesjonalnych zdjęć to wydatek na fotografa, stylizację wnętrz, zorganizowanie sesji, a więc znów dużo pracy, kosztów i czasu.
3. Ciekawa treść ogłoszenia to tak naprawdę część kampanii reklamowej, a tym się zajmują profesjonaliści, znów wiedza, praca, wydatek i czas.

Dlatego wszystko to co wiąże się ze specjalistyczną wiedzą oraz czasem potrzebnym na prawidłowe wykonanie umowy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości jak również wszystkimi dodatkowymi wydatkami jest ograniczane w standardowej umowie pośrednictwa do minimum.

Na dole strony w linkach jest dostęp do przykładowych umów pośrednictwa, przeglądając je można zobaczyć jak chroni swój zysk pośrednik nieruchomości.
W miejscach gdzie tekst umowy pośrednictwa jest czerwony pośrednik chroni własne interesy, natomiast tam gdzie jest pogrubiony w małym stopniu chroniony jest właściciel – sprzedawca.

Tak właśnie wyglądają wszystkie „standardowe umowy pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości”.
Zawsze należy negocjować każdy punkt takiej umowy i dążyć do tego by przynajmniej zrównoważyć w nich zaproponowaną dysproporcję.

Ponadto zdecydowana większość standardowych umów pośrednictwa jest tak skonstruowana, że pośrednik zobowiązuje się do „poszukiwania nowego właściciela”, a nie „do znalezienia”.
Dlatego nie każda umowa z pośrednikiem kończy się sukcesem w postaci sprzedania mieszkania, domu lub innej nieruchomości.

Jednym z najważniejszych zadań jakie musimy wykonać przy wyborze rodzaju umowy to bardzo dokładna analiza wszystkich „za i przeciw”.
Wiedząc dokładnie czego potrzebujemy możemy zdecydować jakie zapisy w umowie z pośrednikiem nieruchomości powinny się znaleźć, a jakie nie.

Pamiętać należy, że usługi pośrednictwa nie obejmują:
– pomocy prawnej i podatkowej
– usług geodezyjnych
– usług rzeczoznawcy majątkowego
– usług inspektora budowlanego
– usług doradztwa kredytowego
– usług architekta wnętrz

Pośrednik nie zgodzi się na wpisanie w umowę pośrednictwa sprzedaży doradztwa z tego zakresu.
Nie ponosi również odpowiedzialności za przekazywanie w tym zakresie ustne informacje.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK