| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Negocjacje z deweloperem - kiedy warto negocjować cenę mieszkania?

Negocjacje z deweloperem - kiedy warto negocjować cenę mieszkania?

Negocjacje z deweloperem - jak je prowadzić? Jakich argumentów używać podczas negocjacji z deweloperem? Jak kupić mieszkanie taniej niż oferuje deweloper? Zobacz poradnik

W obecnej chwili, sytuacja na rynku pierwotnym charakteryzuje się stabilizacją cen z lekkim trendem wzrostowym, w przypadku wyjątkowo atrakcyjnie zlokalizowanych nieruchomości – mówi Filip Jurczak z portalu TargiMieszkaniowe.net.

Po latach spadków, ceny osiągnęły poziom akceptowalny zarówno przez kupujących jak i przez oferujących mieszkania deweloperów. W przypadku większych polskich miast ceny nieruchomości mieszkaniowych delikatnie rosną lub zachowują się stabilnie. W takiej sytuacji pole negocjacyjne dla kupujących jest zdecydowanie bardziej ograniczone niż jeszcze kilka lat temu.

Popyt na mieszkania ze strony kupujących jest bowiem stosunkowo wysoki, szczególnie w obliczu niskiego oprocentowania na rynku kredytowym. Należy zwrócić również uwagę na to, że w ostatnich latach przyrost nowej oferty na rynku był odpowiednio niższy. Oferta mieszkań, znajdująca się na rynku jest więc mniejsza niż faktyczne zapotrzebowanie rynkowe. Możliwości negocjacyjne są jednak uzależnione od złożonych czynników.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Inwestycje różnią się między sobą ze względu na lokalizację, sąsiedztwo, projekt oraz opinię o deweloperze realizującym budowę. W inwestycjach mniej popularnych wciąż istnieje spora szansa na wynegocjowanie atrakcyjnej ceny. Ciężko jednak liczyć na większe upusty cenowe w przypadku inwestycji, które cieszą się dużym zainteresowaniem. W takiej sytuacji deweloper najczęściej zdaje sobie sprawę z własnej przewagi oraz z faktu, że jest w stanie sprzedać mieszkanie po pierwotnie założonej cenie.

Marże deweloperów sprzedających lokale mieszkalne wahają się w granicach 20 proc. po odliczeniu kosztów związanych z ich realizacją. W przypadku najbardziej popularnych lokalizacji deweloperzy są w stanie osiągnąć marżę przekraczającą nawet 30 proc. Oznacza to, że ze sprzedaży mieszkania o wartości 200 tys. zł, deweloper inkasuje zwykle ok. 40 tys. zł zysku.

Aby negocjować cenę mieszkania należy wykonać lub zlecić analizę lokalnego rynku nieruchomości. Z badania ryku nieruchomości okaże się, czy istnieje możliwość uzyskania pożądanego upustu cenowego. Z pewnością na efekt negocjacji wpłynie również okres, w którym klient zdecyduje się nabyć mieszkanie. Najłatwiej negocjować cenę na początku inwestycji, gdy deweloper nie jest w stanie jeszcze dokładnie oszacować dynamiki sprzedaży mieszkań.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK