| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Negocjacje z deweloperem - kiedy warto negocjować cenę mieszkania?

Negocjacje z deweloperem - kiedy warto negocjować cenę mieszkania?

Negocjacje z deweloperem - jak je prowadzić? Jakich argumentów używać podczas negocjacji z deweloperem? Jak kupić mieszkanie taniej niż oferuje deweloper? Zobacz poradnik

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

W dobrej sytuacji jest również klient, który chce kupić mieszkanie w ukończonej inwestycji, w której sprzedanych zostało tylko 50 proc. lokali. W tym przypadku najprawdopodobniej deweloper zbyt optymistycznie oszacował popyt rynkowy lub inwestycja z jakichś innych powodów nie cieszy się odpowiednim zainteresowaniem klientów – zauważa Filip Jurczak z portalu TargiMieszkaniowe.net. Może być to podstawą to rozpoczęcia skutecznych negocjacji cenowych.

Niższą cenę mieszkania łatwiej wynegocjować również w przypadku mieszkań gorzej usytuowanych w budynku. Najmniej chętnych znajdują zwykle lokale położone na parterze. Najczęściej cena wyjściowa lokali z tej grupy jest obniżona w porównaniu do mieszkań zlokalizowanych na wyższych kondygnacjach. Nie oznacza to jednak, że klient nie jest w stanie uzyskać jeszcze dodatkowego rabatu.

Przeczytaj też: Dlaczego mieszkania nie należy kupować pochopnie?

Istotna jest również ekspozycja mieszkania względem stron świata. Najbardziej atrakcyjne cenowo są lokale o ekspozycji zachodniej i południowej. W przypadku pozostałych mieszkań klient może użyć na etapie negocjacji argumentu niewystarczającego doświetlenia lokalu. W kontekście ekspozycji mieszkania, bardzo ważny jest również aspekt uciążliwego sąsiedztwa. Jeżeli okna mieszkania skierowane są w stronę generującego hałas zakładu przemysłowego lub ruchliwej drogi to istnieje znacznie większa szansa, że klient skutecznie przekona dewelopera do swoich racji.

Oprócz kwestii związanych z położeniem lokalu w budynku, szczególnie ważna z punktu widzenia dewelopera jest także forma zapłaty. Klienci, którzy są w stanie zapłacić za mieszkanie gotówką mają zdecydowaną przewagę. Dzięki temu deweloper uzyskuje pewność, że klient jest faktycznie zdolny do kupna mieszkania. W lepszej sytuacji są również klienci, którzy wpłacają znaczną część pieniędzy, posiłkując się kredytem tylko w niewielkim stopniu.

Przeczytaj też: Formalności: Zakup mieszkania na kredyt

O efektywności negocjacji stanowić będzie właściwe przygotowanie klienta, skrupulatna analiza rynku i wypunktowanie wszystkich wad mieszkania lub inwestycji, które mogą następnie stanowić podstawę do zastosowania rabatu.

Źródło: Materiały prasowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »