| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Dlaczego mieszkania nie należy kupować pochopnie?

Dlaczego mieszkania nie należy kupować pochopnie?

Zakup mieszkania to decyzja na całe życie, dlatego też dokonując tak ważnego wyboru, powinniśmy rozważyć wszystkie za i przeciw. Przyjrzyj się okolicy, myśl rozwojowo, pomyśl o dzieciach. Zobacz poradnik.


  1. Przyjrzyj się okolicy

Plan zagospodarowania przestrzennego powinien być podstawowym dokumentem, z którym zapoznają się kupujący nieruchomość. Na lokalizację trzeba patrzeć nie tylko z perspektywy dnia dzisiejszego, ale i wybiegając w przyszłość. Chodzi o to, by zobaczyć, czy lokalizacja z biegiem czasu będzie zyskiwać czy tracić na atrakcyjności. Jeśli w okolicy planowana jest linia metra – to dobrze. Ale gdy gmina ma w planie zbudowanie niedaleko wysypiska śmieci – to już nie jest dobra wiadomość. Oprócz wnikliwej analizy planu zagospodarowania przestrzennego warto także poszperać w internecie i podpytać mieszkańców, oni powinni wiedzieć, co w trawie piszczy.

  1. Odsiej ziarno od plew

Przyglądając się mieszkaniu powinno się podzielić jego cechy na te, które można zmienić i na te stałe. Chodzi o to, że nieciekawy kolor ścian można przemalować (ba, w wielu przypadkach można nawet ściany wyburzyć i zmienić układ pomieszczeń), a kuchnię czy łazienkę przerobić. Ale już na trajektorię lądowania samolotów na pobliskim lotnisku wpływu nie mamy. Podobnie jak nie pozbędziemy się położonego w sąsiedztwie stadionu sportowego czy ramp dla dostaw do hipermarketu, pod który TIR-y podjeżdżają każdego dnia o 5 rano.

  1. Myśl rozwojowo

Młodzi ludzie często nie mają wielu mebli i rzeczy. Wydaje im się więc, że zmieszczą się na relatywnie niewielkiej powierzchni, a piwnica czy komórka lokatorska nie są im wcale potrzebne. Ale z każdym rokiem ilość posiadanych przedmiotów rośnie, a miejsca nie przybywa. Planując wielkość mieszkania warto pamiętać o tym niezbędnym buforze, który przyda się za jakiś czas.

  1. Pomyśl o dzieciach

Osoby z dziećmi powinny brać pod uwagę nie tylko na to, jakie potrzeby ma potomstwo dziś, ale i to, jak sytuacja wyglądać będzie za kilka lat. Nawet mając małe dzieci warto zwrócić uwagę na bliskość i jakość szkół ponadpodstawowych. Analizując lokalizację mieszkania i szkoły, trzeba dokładnie przyjrzeć się trasie przejazdu dojazdu dom-przedszkole/szkoła-praca, bo to najczęściej stosowane rozwiązanie.

  1. Wyceń swój czas

Cena mieszkania spada wraz z oddalaniem się od centrum – z pewnymi wyjątkami taka zasada obowiązuje w zdecydowanej większości miast w Polsce. Dojazd do pracy to nie tylko koszt zatankowania samochodu, ale i czas, który trzeba poświęcić. Nie sposób co do złotówki powiedzieć, ile warta jest godzina lub dwie spędzone w korkach, ale warto o tym pamiętać decydując się na zakup nieruchomości pod miastem.

  1. Kalkuluj

Choć intuicja czy emocje mogą być wskazówką przy podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie mieszkania, to analiza wybranych ofert powinna być przeprowadzona jak najbardziej wnikliwie, na chłodno, a najlepiej kilka razy. Często zakup mieszkania jest wspierany zaciągnięciem długoterminowego kredytu hipotecznego, tu nie ma miejsca na błędy. Przydać może się notatnik, w którym wypiszemy sobie wady i zalety poszczególnych mieszkań oraz wsparcie osoby trzeciej, która chłodnym okiem oceni nasze decyzje.

Zobacz także: Kiedy najlepiej kupować pierwsze mieszkanie?

Zobacz także:  Zakup mieszkania: w Warszawie, czy pod Warszawą?

Zobacz także:  Jak przygotować się do zakupu mieszkania – Poradnik

Marcin Krasoń, Home Broker

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »