| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Zakup nieruchomości – Sprawdź okolicę przed zakupem mieszkania!

Zakup nieruchomości – Sprawdź okolicę przed zakupem mieszkania!

Zakup nieruchomości to proces dość długotrwały. Zanim kupimy mieszkanie lub dom dobrze jest wszystko sprawdzić. Jednym z ważnych aspektów zakupu nieruchomości jest wybór lokalizacji. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając lokalizację przy zakupie nieruchomości.

1. Miej oczy szeroko otwarte

Jeśli mieszkanie lub jego okolica mają jakąś poważną wadę, to zapewne sprzedający będzie chciał ją ukryć lub przynajmniej zmarginalizować znaczenie. Trzeba więc dokładnie obejrzeć nie tylko lokal, ale i cały budynek z każdej strony. Jeśli jesteśmy poważnie zainteresowani daną nieruchomością, warto sprawdzić historię remontów budynku i zorientować się, jak wygląda kwestia na przykład izolacji termicznej ścian czy dachu.

2. Poznaj sąsiadów swych

Choć kupujemy mieszkanie dla siebie, to nie można zapominać, że z dniem zakupu stajemy się członkami lokalnej społeczności. Bloku, osiedla, ulicy i dzielnicy. Wspólnoty mieszkaniowe regularnie spotykają się na zebraniach. Dowiedz się, czy jest możliwość nieoficjalnego wejścia na takie spotkanie jako słuchacz. Pozwoliłoby to zapoznać się z codziennością z jaką borykają się mieszkańcy.

3. Patrz w przyszłość

Mówi się, że lokalizacja mieszkania to źródło przyszłej jego wartości. Patrz więc na nią nie tylko z perspektywy dnia dzisiejszego, ale i wybiegając w przyszłość. Chodzi o to, by zobaczyć, czy lokalizacja z biegiem czasu będzie zyskiwać czy tracić na atrakcyjności. Jeśli w okolicy planowana jest linia metra – to dobrze. Ale gdy gmina ma w planie zbudowanie niedaleko wysypiska śmieci – to już nie jest dobra wiadomość. Aby poznać przyszłość okolicy trzeba przyjrzeć się planowi zagospodarowania przestrzennego (dostępny w urzędzie gminy), warto także poszperać w internecie i podpytać mieszkańców. Lokalizacja (zarówno z perspektywy obecnej jak i przyszłej) powinna być dostosowana do stylu życia i potrzeb oraz oczekiwań kupującego.

4.  Infrastruktura i obiekty publiczne

Osoby z dziećmi zwracają zwykle uwagę na bliskie sąsiedztwo takich obiektów jak przedszkole, szkoła czy przychodnia lekarska. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto jeszcze sprawdzić, jak wygląda dojazd do miejsca pracy w godzinach szczytu (zarówno komunikacją publiczną jak i samochodem) oraz powrót z niej. Mało kto lubi bowiem spędzać kilka godzin dziennie w korkach. Kosztują nie tylko paliwo czy bilety, ale i czas, który zamiast bezproduktywnie spędzać w korku, można by poświęcić bliskim czy pasji. Najlepiej by mieszkanie było dobrze skomunikowane z kilkoma najważniejszymi punktami miasta istotnymi z punktu widzenia wszystkich członków rodziny.

5. Bezpieczeństwo rodziny i mienia

Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości istotne jest, abyśmy czuli się tam nie tylko komfortowo, ale i bezpiecznie. Policja publikuje co jakiś czas raporty o bezpieczeństwie w poszczególnych dzielnicach, mogą one być źródłem cennych informacji o tym, co się dzieje na danym obszarze. Do tego rozejrzyjmy się po okolicy któregoś wieczora – czy nie kręcą się tam jacyś podejrzani ludzie? Czy ulice są dostatecznie oświetlone? Czy zaparkowany pod blokiem samochód będzie bezpieczny, a wracającemu ze szkoły dziecku nic się nie stanie?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK