| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Jak nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?

Jak nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?

Warto pamiętać, że spadkobierca nabywa spadek, na przykład nieruchomość, w momencie tak zwanego otwarcia spadku, to znaczy w chwili śmierci spadkodawcy. Spadkobierca ma prawo do zrzeczenia się spadku lub do przyjęcia go. Jeśli zdecydujemy się na przyjęcie spadku w postaci nieruchomości, a następnie ją sprzedamy, zobowiązani jesteśmy do zapłacenia podatku w wysokości 19%. Kiedy możemy nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?

W momencie śmierci spadkodawcy dochodzi do tak zwanego otwarcia spadku – wtedy spadek przechodzi na spadkobierców. Dzieje się tak i w przypadku dóbr ruchomych, i w przypadku odziedziczenia nieruchomości. Często jednak spadkobiercy decydują się na sprzedaż odziedziczonego mieszkania. Jednak ze względu na to, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości lub udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych spadkobiercy są zmuszeni do jego opłacenia. Kiedy można uniknąć płacenia podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?

Zobacz także: Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?

Kiedy można sprzedać spadkowe mieszkanie?

Aby nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania należy sprzedać je co najmniej pięć lat po jego nabyciu – pięć lat liczone jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło przejęcie spadku przez spadkobierców. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku zbycie nieruchomości uznaje się za źródło przychodu podlegające opodatkowaniu. Nie ma znaczenia w jaki sposób nieruchomość została nabyta, czy to przez spadek, czy w wyniku zakupu. Wobec tego jeśli sprzedaż mieszkania nastąpiła wcześniej niż przed upływem pięciu lat, spadkobierca będzie zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego wynoszącego 19%. Podatek ten oblicza się na podstawie różnicy pomiędzy przychodem ze zbycia nieruchomości pomniejszonym o koszty tego zbycia a kosztami, które zostały ustalone w art. 22 ust. 6c i 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powiększonymi o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywania praw lub nieruchomości.

Zobacz także:  Home Staging – jak zarobić na sprzedaży mieszkania?

Zwolnienie od podatku dochodowego

Innym sposobem na niepłacenie podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania jest ubieganie się o zwolnienie z tego podatku. Zwolnienie takie można uzyskać gdy dochody ze zbycia mieszkania są równe iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na osobiste cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości. Warunkiem jest wówczas aby nie później niż w okresie dwóch lat od dnia zbycia mieszkania przychód, który uzyskaliśmy został przeznaczony na własne cele mieszkaniowe – między innymi budowę, kupno, rozbudowę domu lub mieszkania, kupno działki pod budowę, spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe itp.

Dobre ogłoszenie sprzedaży nieruchomości – jak je przygotować?

Zniesienie współwłasności przy sprzedaży nieruchomości

Jak prawidłowo opisać nieruchomość na sprzedaż w ogłoszeniu?

Sprzedaż nieruchomości a ogłoszenie w Internecie

Naruszenie prawa pierwokupu a sprzedaż nieruchomości

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »