| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Bezpieczny zakup mieszkania spółdzielczego bez księgi wieczystej. Poradnik

Bezpieczny zakup mieszkania spółdzielczego bez księgi wieczystej. Poradnik

Zanim przystąpimy do zakupu mieszkania, warto sprawdzić czy rzeczywiście nie posiada ono księgi wieczystej – księgi wieczyste są jawne i dostęp do nich można uzyskać w sądzie rejonowym, pod który podlega dana nieruchomość. Jeśli jednak mieszkanie spółdzielcze rzeczywiście nie posiada księgi wieczystej, należy zweryfikować prawa zbywcy do spółdzielczego prawa do lokalu.

Mieszkanie z księgą wieczystą

Gdy po poszukiwaniach udaje się odnaleźć księgę wieczystą nieruchomości warto przede wszystkim skontrolować kto jest – zgodnie z księgą – właścicielem mieszkania. W dziale drugim księgi znajdziemy informację o właścicielu. Warto pamiętać, że może to być więcej niż jedna osoba, wówczas w umowie sprzedaży należy zawrzeć informację o wszystkich sprzedających – współwłaścicielach. W księdze wieczystej powinniśmy także sprawdzić dział III i IV, ponieważ to tam znajdują się ewentualne wpisy o obciążeniu nieruchomości. W działach tych można znaleźć informację o obciążeniu hipotecznym, o dożywociu – ktoś będzie mógł mieszkać w danym lokalu aż do swojej śmieci – lub o służebności drogi – sąsiad może korzystać z drogi na naszej posesji. Oczywiście ten ostatni przykład dotyczy wyłącznie domów jedno- albo wielorodzinnych.

W przypadku mieszkań bez księgi wieczystej możemy żądać przedstawienia rachunków dokumentujących uregulowanie wszystkich opłat na przykład z elektrowni albo ze spółdzielni. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że właściciel nie jest zadłużony.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »