| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Bezpieczny zakup mieszkania spółdzielczego bez księgi wieczystej. Poradnik

Bezpieczny zakup mieszkania spółdzielczego bez księgi wieczystej. Poradnik

Zanim przystąpimy do zakupu mieszkania, warto sprawdzić czy rzeczywiście nie posiada ono księgi wieczystej – księgi wieczyste są jawne i dostęp do nich można uzyskać w sądzie rejonowym, pod który podlega dana nieruchomość. Jeśli jednak mieszkanie spółdzielcze rzeczywiście nie posiada księgi wieczystej, należy zweryfikować prawa zbywcy do spółdzielczego prawa do lokalu.

Mieszkanie z księgą wieczystą

Gdy po poszukiwaniach udaje się odnaleźć księgę wieczystą nieruchomości warto przede wszystkim skontrolować kto jest – zgodnie z księgą – właścicielem mieszkania. W dziale drugim księgi znajdziemy informację o właścicielu. Warto pamiętać, że może to być więcej niż jedna osoba, wówczas w umowie sprzedaży należy zawrzeć informację o wszystkich sprzedających – współwłaścicielach. W księdze wieczystej powinniśmy także sprawdzić dział III i IV, ponieważ to tam znajdują się ewentualne wpisy o obciążeniu nieruchomości. W działach tych można znaleźć informację o obciążeniu hipotecznym, o dożywociu – ktoś będzie mógł mieszkać w danym lokalu aż do swojej śmieci – lub o służebności drogi – sąsiad może korzystać z drogi na naszej posesji. Oczywiście ten ostatni przykład dotyczy wyłącznie domów jedno- albo wielorodzinnych.

W przypadku mieszkań bez księgi wieczystej możemy żądać przedstawienia rachunków dokumentujących uregulowanie wszystkich opłat na przykład z elektrowni albo ze spółdzielni. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że właściciel nie jest zadłużony.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK