| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Zakup mieszkania kiedy pośrednik nieruchomości nie posiada licencji. Skutki. Poradnik

Zakup mieszkania kiedy pośrednik nieruchomości nie posiada licencji. Skutki. Poradnik

Często zdarza się tak, że pośrednik sprzedaży nieruchomości jest osobą nie posiadającą licencji. Podpisywana przez takiego pośrednika umowa może wydawać się nieważna ze względu na jego status. Jak do kwestii nieposiadania licencji przez pośrednika odnosi się polskie prawodawstwo? Kiedy transakcja prowadzona przez taką osobę będzie ważna?

W sytuacji gdy osoba posiadająca działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości zatrudnia osoby posiadające licencję i te bez licencji powinien wiedzieć, w jaki sposób prawo rozwiązuje kwestie wywiązywania się z umów podpisywanych przez pośredników nielicencjonowanych.

Zobacz także:  Na co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania?

Prawodawstwo o pośrednikach bez licencji

Zgodnie z wyrokami sądów umowa, która została zawarta przez pośrednika nieruchomości nieposiadającego licencji jest umową nieważną i tym samym nie wiąże stron. Uprawnienia te są wymagane zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Z takich wyroków wynika, że każda umowa zawarta przez osobę nieposiadającą licencji jest bezwzględnie nieważna – co wydaje się nieco mylnym ujęciem tej kwestii.

Zobacz także:  Mieszkanie obok lotniska – czy to dobra inwestycja?

Ustawa o gospodarce nieruchomościami

Samo pośrednictwo w obrocie nieruchomościami zgodnie z Ustawą o gospodarce nieruchomościami jest czynnością związaną z zawodowym podejmowaniem przez pośrednika czynności zmierzających do zawarcia umów przez osoby trzecie. Przedmiotem tych umów ma być prawo do nieruchomości. Treść przepisu z artykułu 180 ust. 1 sugeruje, że czynność pośrednictwa może być wykonywana tylko przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, a co za tym idzie licencje. Natomiast w art. 180 ust. 4 opisywanej ustawy wskazuje się, że osoba, która przyjmuje zlecenie w zakresie czynności pośrednictwa może być osobą posiadającą licencję lub osobą prowadzącą działalność – art. 179 ust. 3. Zgodnie z  art. 180 ust. 4 pośrednikiem może być również ktoś, kto nie posiada licencji zawodowej – osoba fizyczna lub osoba prawna – jedynym warunkiem staje się prowadzenie działalności gospodarczej opisywanej w art. 179 ust. 3, czyli działalności opartej na pośrednictwie w obrocie nieruchomościami. Wobec tego osoba nieposiadająca uprawnień może prowadzić taką działalność gospodarczą, ale wówczas na rzecz jej firmy musi działać także pośrednik posiadający licencję.

Z Ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika, że stroną w umowie pośrednictwa może być nie tylko licencjonowany pośrednik, lecz także przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, ale nieposiadający licencji.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »