| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Zakup nieruchomości z licytacji komorniczej

Zakup nieruchomości z licytacji komorniczej

Kupując nieruchomość na licytacji komorniczej możemy nabyć mieszkanie, dom lub ziemię w atrakcyjnej cenie. Zobacz, kto może wziąć udział w licytacji komorniczej? Jak wystawia sieę nieruchomość na sprzedaż oraz jak zapłacić za wygraną aukcję?

Sprawdź numer księgi wieczystej licytowanej nieruchomości!

Jeżeli chcemy mieć pewność, że licytowana nieruchomość stanie się naszą własnością, warto w obwieszczeniu o licytacji sprawdzić numer księgi wieczystej lub numery działek, które są przedmiotem licytacji. Dowiemy się wówczas, czy dla danej nieruchomości została ustanowiona służebność osobista, ograniczająca  pełne prawo własności do niej.  Zakup nieruchomości to inwestycja na lata, dlatego dla zainteresowanych przewidziano możliwość jej wcześniejszego obejrzenia. W obwieszczeniu o licytacji danej nieruchomości znajdziemy informację, w jakim terminie można ją oglądać.  Potencjalny nabywca może również zajrzeć do operatu szacunkowego, będącego dokumentem urzędowym, sporządzonym przez rzeczoznawcę, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat wartości danej nieruchomości. Dobrze jest z tej możliwości skorzystać, gdyż ekspert może dostrzec więcej ewentualnych wad niż my sami, a po wygranej aukcji, nie będziemy już mogli zgłosić reklamacji lub domagać się obniżenia ceny.

Wygrana na licytacji komorniczej a opłata za zakup nieruchomości

Wygrana licytacja komornicza oznacza, że jesteśmy zobowiązani uiścić należną kwotę w określonym czasie. Zgodnie z przepisami, sąd po uprawomocnieniu się postanowienia o tzw. przybiciu, wzywa nabywcę do zapłaty w terminie 14 dni. Suma jest oczywiście pomniejszona o kwotę wpłaconej przed licytacji rękojmi. Możemy złożyć w sądzie wniosek o przedłużenie terminu zapłaty, ale nie dłużej jak o miesiąc – dodaje Wojciech Głodny, Dyrektor Operacyjny w Pragma Collect sp. z o.o

Dzięki organizowanym licytacjom komorniczym możemy nabyć nieruchomość w atrakcyjnej, zazwyczaj niższej od wartości rynkowej cenie. Warto skorzystać z tej okazji, tym bardziej, iż w okresie pogarszającej się sytuacji gospodarczej, banki zaostrzają politykę kredytową wobec osób starających się o własne mieszkanie lub dom.

Zobacz także:  Ogłoszenie o licytacji komorniczej nieruchomości – nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

Zobacz także:  Nabycie nieruchomości w wyniku egzekucji komorniczej

Wojciech Głodny, Dyrektor Operacyjny w Pragma Collect sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

umowa, dom, nieruchomości Fot. Fotolia
umowa, dom, nieruchomości Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »