| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Home staging: sprzedaż mieszkania z zyskiem – jak tego dokonać?

Home staging: sprzedaż mieszkania z zyskiem – jak tego dokonać?

Home staging to pojęcie z pogranicza marketingu i architektury wnętrz. Dzięki Home staging możemy sprzedać mieszkania z zyskiem. Staging ma na celu ukazać nieruchomość w taki sposób, aby osoba zainteresowana jej kupnem po krótkiej prezentacji wyobraziła sobie, że mieszkanie stworzone jest właśnie dla niej.

Schowanie bibelotów, obrazów świadczących o specyficznym guście mieszkańców służy wyeliminowaniu śladów obecności dotychczasowych lokatorów. Przed zaprezentowaniem nieruchomości warto zadbać o naprawy. Nie chodzi o celowe maskowanie wad, ale o usuwanie drobnych usterek jak na przykład dokręcenie poluzowanych zawiasów w szafkach, naoliwienie skrzypiących drzwi, wymiana przepalonych żarówek. W zakres home stagingu wchodzą nie tylko drobne przeróbki, ale też duże remonty, np. modyfikacja przestrzeni – to wszystko w zależności od potencjału lokalu i przede wszystkim zasobności kiesy właścicieli.

Oczywiście lifting nieruchomości można wykonać we własnym zakresie. Istnieje jednak ryzyko, że cel nie zostanie w pełni osiągnięty, bowiem każdy właściciel ma emocjonalny związek z miejscem, w którym mieszkał. Trudno zdecydować, jakie elementy wystroju są zbędne, a przyzwyczajenie sprawia, że nie zauważa się obiektywnie wad i zalet. Poza tym właściciele nie zawsze potrafią realnie ocenić wartość swojej nieruchomości. Home stager natomiast doskonale orientuje się w cenach za podobne lokum w danej lokalizacji. Wie też, jak sprawić, żeby była ona wyższa.

Home staging  – ile kosztuje?

Home staging to łączenie wiedzy z zakresu pośrednictwa nieruchomościami, marketingu i architektury wnętrz. Home stagerzy z nudnej i nieciekawej nieruchomości tworzą produkt, który podoba się większości. Czy ich usługi są drogie?

„Cena jest uzależniona od ilości czasu i nakładów, jakie musi ponieść home stager na realizację projektu. Zwyczajowo proces współpracy ze stylistą rozpoczyna się od konsultacji, podczas której nieruchomość zostaje poddana analizie w celu zbudowania dla niej najskuteczniejszej strategii marketingowej.” – mówi Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski z wyszukiwarki nieruchomości morizon.pl.

Wybór więc należy do właściciela nieruchomości. Jego indywidualną decyzją jest czy bardziej opłaca się obniżyć cenę i czekać długimi miesiącami na potencjalnego kupca czy zapłacić doradcy dużo mniejsze wynagrodzenie, zyskać atrakcyjną nieruchomość, którą zainteresuje się więcej osób. Zwiększa się w ten sposób szansę, że lokum zostanie sprzedane nie tylko w bardzo szybkim tempie, ale również za cenę wyższą nawet o 20%.

Home staging   na świecie

W Stanach Zjednoczonych od kilku dekad staging święci triumfy, zawojował rynki nieruchomości w Europie, od niedawna też praktykowany jest w Polsce. Na fali entuzjazmu pojawiają się też głosy sceptyków, którzy w home stagingu widzą celowe maskowanie niedoskonałości lokalu. Zadaniem home stagingu nie jest jednak ukrywanie wad, lecz odkrycie i podkreślenie potencjału pomieszczeń. Rynek obrotu nieruchomościami jest bardzo konkurencyjny, toteż szuka się różnych sposobów promocji oferty. Klientów nie tylko przyciąga cena, ale również estetyka i funkcjonalność wnętrza.

„Nowoczesne technologie umożliwiają potencjalnemu kupującemu wirtualną podróż po niezliczonej ilości ogłoszeń sprzedaży nieruchomości, które w danej granicy cenowej, często prezentują podobny standard. Zdaje się zatem, że home staging jako metoda podwyższenia atrakcyjności oferty poprzez jej wizualną aranżację, będzie zyskiwać coraz więcej zwolenników.”- mówi Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski z wyszukiwarki nieruchomości morizon.pl.

Zobacz także: Wycena nieruchomości a wysokość kredytu hipotecznego

Zobacz także: Polacy za granicą – zakup mieszkania w Polsce przez pełnomocnika

Zobacz także: Pośrednik w obrocie nieruchomościami – jego obowiązki i wynagrodzenie

Źródło: Morizon.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK