| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Kredyt hipoteczny, sprzedaż nieruchomości a prawne przesłanki uznania osoby za zmarłą

Kredyt hipoteczny, sprzedaż nieruchomości a prawne przesłanki uznania osoby za zmarłą

W naszym życiu, czasem zdarzają się tragiczne sytuacje związane ze zniknięciem człowieka. Oprócz bólu, rodzina boryka się także z prawnymi przeszkodami, na przykład z wzięciem kredytu hipotecznego (gdy właścicielem było małżeństwo a jedno z nich zaginęło), sprzedażą nieruchomości, przeprowadzeniem postępowania spadkowego itp. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny uregulował a artykułach 29-32 kwestie związane z uznaniem za zmarłego, aby nie paraliżować dalszego funkcjonowania rodziny.

Podstawowym okresem uprawniającym do wszczęcia procedury uznania za zmarłego jest 10 lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w których zaginiony – według dostępnych danych – jeszcze żył. W sytuacji, gdy zaginiony ostatni raz widziany był w lutym 1999 roku, procedurę można wszcząć z upływem roku 2010. Jednakże, jeśli w chwili zaginięcia, dana osoba skończyła siedemdziesiąt lat, okres ulega skróceniu i wynosi pięć lat – zatem z końcem 2005 roku w naszym przykładzie. Uznanie za zmarłego nie może nastąpić przed końcem roku kalendarzowego, w którym zaginiony ukończyłby 23 lata. Opisane powyżej terminy, dotyczą typowego zaginięcia, a więc sytuacji, w których nie ma wiedzy o miejscu pobytu danej osoby ani o jej dalszych losach. Inaczej wygląda sprawa w sytuacjach, w których domyśleć się można losów.

Zaginięcie w podróży powietrznej, morskiej lub innym szczególnym zdarzeniu

Mianowicie, jeśli zaginięcie nastąpiło w podróży powietrznej lub morskiej w związku z katastrofą albo innym szczególnym zdarzeniem, termin uznania za zmarłego wynosi sześć miesięcy od dnia tego zdarzenia. Jeśli nie można jednoznacznie stwierdzić katastrofy okrętu czy statku, bieg powyższego terminu rozpoczyna się z upływem roku od dnia planowanego przybycia do miejsca przeznaczenia, a jeśli nie było takiego miejsca – wraz z upływem dwóch lat od dnia ostatniej wiadomości o danym okręcie / statku.  W przypadku zaginięcia z związku z wystąpieniem bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia nieprzewidzianego powyżej, termin uznania za zmarłego wynosi rok od dnia ustania lub dnia, w którym niebezpieczeństwo powinno ustać. Może to mieć zastosowanie podczas na przykład wypraw górskich, w trakcie których nagle urywa się kontakt z ich uczestnikiem czy uczestnikami.

Orzeczenie o śmierci

Orzeczenie o uznaniu za zmarłego określa domniemaną chwilę śmieci, czyni się to na podstawie posiadanych informacji, jeżeli brak wszelkich danych – to pierwszy dzień terminu, z upływem które możliwym jest uznanie za zmarłego.

W sytuacji, kiedy kilka osób utraciło życie podczas niebezpieczeństwa, które groziło im wspólnie, domniemywa się, że zmarły one jednocześnie.

Zobacz także: Chcesz sprzedać nieruchomość – ureguluj podatek od spadków i darowizn

Zobacz także: Przeniesienie własności nieruchomości a zabezpieczenie wierzytelności

Zobacz także:  Ustawa deweloperska a ochrona praw nabywców

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

teściowa, rozmowa, kłótnia, małżeństwo, rodzina, mąż, mężczyzna, matka, relacje, psychologia, emocje
teściowa, rozmowa, kłótnia, małżeństwo, rodzina, mąż, mężczyzna, matka, relacje, psychologia, emocje

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Europejskie Centrum Konsumenckie

Pomoc prawna dla konsumentów w UE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK