| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Odpowiedzialność zawodowa pośredników w obrocie nieruchomościami

Odpowiedzialność zawodowa pośredników w obrocie nieruchomościami

Kiedy chcemy kupić albo sprzedać dom lub mieszkanie, korzystamy z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. Pośrednik powinien wykonywać swoje zadania zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i ze standardami zawodowymi, przestrzegając przy tym zasad etyki zawodowej. Co dzieje się w sytuacji, gdy pośrednik nie wypełnia prawidłowo swoich obowiązków?

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami – na czym polega?

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na zawodowym wykonywaniu przez pośrednika w obrocie nieruchomościami czynności zmierzających do zawarcia przez potencjalnych kontrahentów umów:

1) nabycia lub zbycia praw do nieruchomości;

2) nabycia lub zbycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;

3) najmu lub dzierżawy nieruchomości albo ich części;

4) innych niż wyżej wymienione, mających za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części.

Jakie kary dyscyplinarne można orzec z tytułu odpowiedzialności zawodowej pośrednika?

Za nieprawidłowe wykonywanie swoich obowiązków pośrednik w obrocie nieruchomościami ponosi odpowiedzialność zawodową. Z tytułu tej odpowiedzialności można orzec wobec pośrednika następujące kary dyscyplinarne:

1) upomnienie;

2) nagana;

3) zawieszenie licencji zawodowej na okres od 3 miesięcy do 1 roku;

4) pozbawienie licencji zawodowej z możliwością ponownego ubiegania się o jej nadanie;

5) pozbawienie licencji zawodowej z możliwością ubiegania się o ponowne jej nadanie po upływie 3 lat od dnia pozbawienia.

Zobacz serwis: Najem

Inne przypadki pozbawienia licencji zawodowej

Ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje także inne przypadki pozbawienia licencji zawodowej. Może to nastąpić w sytuacji:

1) utraty zdolności do czynności prawnych;

2) skazania za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, za składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe;

3) sądowego zakazu wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami;

4) sądowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Postępowanie w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności zawodowej pośrednika w obrocie nieruchomościami

Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej pośrednika w obrocie nieruchomościami wszczyna minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Następnie minister przekazuje sprawę do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Postępowanie wyjaśniające odbywa się z udziałem osoby, wobec której wszczęto postępowanie z tytułu odpowiedzialności zawodowej. Osoba ta ma prawo do posiadania obrońcy (może ustanowić obrońcę lub zwrócić się o wyznaczenie obrońcy z urzędu). Na podstawie wyników postępowania wyjaśniającego minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej orzeka, w drodze decyzji, o zastosowaniu jednej z kar dyscyplinarnych bądź o umorzeniu postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Zobacz serwis: Działka i dom

Podstawa prawna:

Ustawa z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami  (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 102, poz. 651 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK