| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

Przy zakupie nieruchomości należy pamiętać o tym, że istnieje istotna różnica między zadatkiem a zaliczką. Zaliczka wpłacona przez potencjalnego kupującego przy zawieraniu umowy sprzedaży stanowi zabezpieczenie dla sprzedawcy przed niewykonaniem umowy i jest bezzwrotna. Natomiast, co do zasady w przypadku niedojścia do zawarcia umowy przedwstępnej, zaliczka podlega zwrotowi.

Zadatek przy zawieraniu umów sprzedaży

Przy dokonywaniu zawarcia umowy sprzedaży potencjalny kupujący przekazuje sprzedającemu zadatek. Jednakże należy w umowie określić wysokość zadatku, gdyż przepisy nie regulują tej kwestii. W praktyce na rynku nieruchomości przyjmuje się, iż przy sprzedaży nieruchomości wysokość zadatku kształtuje się na poziomie około 10 % ceny wartości nieruchomości. Zadatek stanowi swego rodzaju zabezpieczenie dla sprzedającego, iż dojdzie do wykonania umowy.

Zgodnie z dyspozycją art. 349 ust. 1 Kodeksu cywilnego w przypadku niewykonania przez jedną ze stron umowy danego zobowiązania, druga strona umowy może bez wyznaczenia dodatkowego terminu od umowy odstąpić i zatrzymać zadatek. W obecnym stanie prawnym zadatek zaczął pełnić funkcję kary umownej za jednostronne odstąpienie od umowy.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Strona poszkodowana w wyniku jednostronnego odstąpienia od umowy przez drugą stronę może żądać sumy dwukrotnie wyżej. Zadatek w wysokości sumy dwukrotnie wyższej stanowi przede wszystkim odszkodowanie za niewykonanie umowy przez jedną ze stron.   

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Zaliczka przy zawieraniu umowy sprzedaży

Przy zakupie nieruchomości można spotkać się także z inną formą zabezpieczenia interesów sprzedającego niż zadatek. Mianowicie z zaliczką. Zaliczka w sposób istotny różni się od zadatku. Zaliczka – co do zasady podlega zwrotowi w przypadku niedojścia do zawarcia umowy przedwstępnej. Zaliczkobiorca zobowiązany jest zwrócić zaliczkę w pełnej kwocie. Ponadto, zaliczkodawcy nie przysługuje także żądanie sumy stanowiącej dwukrotność wpłaconej zaliczki, w momencie niewywiązania się przez niego z umowy.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Należy także dodać, że obecnie dość często w umowie przedwstępnej zawarte są postanowienia dotyczące zarówno zadatku, jak i zaliczki. W ramach umowy przedwstępnej kupujący dokonuje przekazania sprzedającemu dużej kwoty, której to strony umowy nie chcą poddać w całości skutkom zadatku.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS01
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem Infor.pl »