| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Współpraca z biurem nieruchomości – jak nie dać się oszukać?

Współpraca z biurem nieruchomości – jak nie dać się oszukać?

Współpracujesz z biurem nieruchomości, ale boisz się, że zostaniesz oszukany? Przeczytaj, jak być zadowolonym ze współpracy z biurem nieruchomości.

Coraz częściej w telewizji, w prasie czy na forach internetowych możemy spotkać negatywny wizerunek pośrednika w obrocie nieruchomościami. Jawi nam się obraz krętacza i cwaniaka, który szuka łatwego zarobku. Dzieję się tak z bardzo prostej przyczyny: kiedyś zawód pośrednika był niszowy, w związku z czym oszuści zdarzali się rzadko. Teraz coraz liczniejszą grupę zawodową stanowią pośrednicy w obrocie nieruchomościami, przez co statystycznie więcej jest osób łamiących zasady etyki. Taka osoba z profesjonalną obsługą rynku nieruchomości ma niewiele wspólnego, a wystawia złe świadectwo całej grupie zawodowej. Dlatego w interesie konsumentów i  stowarzyszeń skupiających pośredników w obrocie nieruchomościami jest eliminacja i wykluczanie takich osób z zawodu.

Zobacz także: Pośrednik w obrocie nieruchomościami – dla kogo ten zawód?

Ministerstwo Infrastruktury ostrzega i podaje na swojej stronie internetowej wyniki pracy Komisji Odpowiedzialności Zawodowej sekcji ds. pośredników w obrocie nieruchomościami. W 2010 r. ukarano dyscyplinarnie 60 pośredników. Większość spraw dotyczyła drobnych zaniedbań i kończyła się upomnieniem lub naganą, ale znalazły się też przypadki zawieszenia licencji zawodowej na okres od 3 miesięcy do roku, a nawet przypadki pozbawienia licencji zawodowej z możliwością ponownego ubiegania się o jej nadanie po upływie 3 lat. Przywołane dane statystyczne dotyczą grupy zawodowej pośredników w obrocie nieruchomościami, tymczasem coraz powszechniejsze jest inne zjawisko – mianowicie działa coraz więcej osób, które pośrednikami w ogóle nie są, a mimo to wykonują czynności pośrednictwa lub nawet nazywają się pośrednikami w obrocie nieruchomościami. Takie osoby oczywiście podlegają z mocy ustawy odpowiedzialności karnej za działanie bez licencji zawodowej i posługiwanie się tytułem, który podlega ochronie prawnej. Niemniej jednak zdarzają się ciągle oferty sprzedaży adresów nieruchomości za 200–300 zł, które potem okazują się nieaktualne lub też oferty typu ,,pomogę sprzedać mieszkanie w zamian za prowizję”. Podejmując współpracę z pośrednikiem, masz prawo żądać wylegitymowania się licencją zawodową. Należy o tym pamiętać, bo nikt nie da rękojmi za pracę osoby, która nie posiada żadnego przygotowania zawodowego ani wykształcenia kierunkowego.

Zobacz także: Jak określić strony umowy o dokonanie wyceny nieruchomości?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK