| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Pośrednik w obrocie nieruchomościami – dla kogo ten zawód?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami – dla kogo ten zawód?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami to zawód dla osób dynamicznych i komunikatywnych, którzy lubią ciągły ruch i pracę w zespole. Na czym polega zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami i kto może go wykonywać?

W zasadzie każdy może wykonywać zawód pośrednika nieruchomości, o ile spełnia wymagania stawiane przez prawo (wymagania te zostały w znacznym stopniu złagodzone). Nie trzeba już zdawać trudnych egzaminów przed państwową komisją. Wystarczy posiadać wyższe wykształcenie i odbyć studia podyplomowe z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Konieczne też będzie odbycie półrocznej praktyki. Kandydat musi również spełniać wymóg niekaralności i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Po złożeniu wniosku do ministra do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej (obecnie jest to Minister Infrastruktury) specjalnie do tego powołana Państwowa Komisja Kwalifikacyjna zajmuje się weryfikacją naszego wniosku.

Zobacz także: Przeniesienie własności nieruchomości a zabezpieczenie wierzytelności

Jeśli spełniliśmy wszystkie przesłanki, otrzymamy decyzję o nadaniu licencji zawodowej. Na ewentualną decyzję odmowną służy nam prawo złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy do tego samego ministra. Po uzyskaniu licencji możemy sami otworzyć biuro nieruchomości lub zatrudnić się w takim charakterze u innego przedsiębiorcy. Posiadanie licencji będzie również atutem w aplikowaniu na stanowisko urzędnicze w wydziale zajmującym się gospodarką nieruchomościami.

Obowiązki pośrednika nieruchomości

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na samozatrudnienie, czy pracę u kogoś, w zakresie naszych obowiązków może się znaleźć na przykład: telefoniczna i osobista obsługa klienta, pozyskiwanie ofert sprzedaży/wynajmu, praca w dziale reklamy – opracowywanie ofert na targi nieruchomości, do gazet, gablotek reklamowych, folderów, ulotek itp., współpraca z notariuszami, geodetami, urbanistami, zarządcami nieruchomości, rzeczoznawcami majątkowymi, różnego rodzaju instytucjami lub urzędami, współpraca z sądami (w szczególności z wydziałem wieczysto-księgowym), analiza sytuacji na rynku nieruchomości, sprawdzanie stanu prawnego nieruchomości, doradztwo inwestycyjne, zawieranie umów i kontrola ich wykonywania, dokumentowanie przebiegu transakcji, sporządzanie opinii o wartości nieruchomości, sporządzanie opisów nieruchomości, sporządzenie podstawowego rysunku technicznego, dokonywanie oględzin nieruchomości, negocjacje z klientami, pomoc w znalezieniu odpowiedniego kredytu na zakup nieruchomości i wiele innych.

Zobacz także: Zniesienie współwłasności przy sprzedaży nieruchomości

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »