| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Przeniesienie własności nieruchomości a zabezpieczenie wierzytelności

Przeniesienie własności nieruchomości a zabezpieczenie wierzytelności


Pan Kazimierz M. jest właścicielem nieruchomości w Warszawie o wartości 550 tysięcy złotych. Jest on dłużnikiem Pana Michała W., który żąda od niego zabezpieczenia wierzytelności (pożyczki udzielonej Panu Kazimierzowi M.). Czy Pan Kazimierz M. i Pan Michał W. mogą zawrzeć umowę o przeniesienie własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności?

Przeniesienie własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności polega na umownym przeniesieniu własności nieruchomości (udziału we własności nieruchomości Warszawie o wartości 550 tysięcy złotych) w celu zabezpieczenia wierzytelności (pożyczki udzielonej Panu Kazimierzowi M.). Na podstawie takiej umowy właściciel nieruchomości, który jest jednocześnie dłużnikiem (Pan Kazimierz M.) innej osoby (Pan Michał W.), przenosi na tę osobę własność nieruchomości w celu zabezpieczenie istniejącej wierzytelności. Natomiast osoba (Pan Michał W.) zobowiązuje się do powrotnego przeniesienia własności tej nieruchomości, po wywiązaniu się dłużnika (Pana Kazimierza M.) z jego zobowiązań.

Mając powyższe na uwadze należy wskazać, że zarówno Pan Kazimierz M., jak i Pan Michał W. mogą zawrzeć umowę o przeniesienie własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności (pożyczki udzielonej Panu Kazimierzowi M.).

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Przeważnie w obrocie nieruchomościami umowa o przeniesienie własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności wykorzystywana jest w celu spłaty pożyczek krótkoterminowych lub kredytów udzielonych przez banki. W wyniku czego, pożyczkobiorca, po dokonaniu przeniesienia na pożyczkodawcę własności nieruchomości, przeważnie nadal z niej korzysta. Instytucja przeniesienia własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności stosowana była już w prawie rzymskim.

Instytucja ta zarówno w orzecznictwie jak i w doktrynie wzbudza wiele kontrowersji. Poglądy na temat tej instytucji są bardzo odmienne. Niektóre poglądy dotyczą tego, że przewłaszczenie takie jest w ogóle niedopuszczalne, gdyż prowadzi w istocie rzeczy do obejścia prawa. Według innego poglądu przewłaszczenie nieruchomości w celu zabezpieczenie wierzytelności jest jak najbardziej dopuszczalne. 

Zobacz także serwis: Wnętrza

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK