| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Powiernicze nabycie nieruchomości

Powiernicze nabycie nieruchomości

Istotą powierniczego nabycia nieruchomości jest nabycie przez zleceniobiorcę własności nieruchomości w celu późniejszego przeniesienia tej własności na rzecz dającego zlecenie. Stronami umowy powierniczego nabycia nieruchomości są przeważnie osoby bliskie darzące się zaufaniem. Umowa ta zawierana jest często w formie pisemnej.

Cel powierniczego nabycia nieruchomości

Na podstawie umowy zlecenia dochodzi do powierniczego nabycia nieruchomości. Należy wskazać, że nie jest ona umową zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości, a zatem nie wymaga dla swej ważności formy szczególnej. Jest ona zawierana najczęściej w formie pisemnej. Oczywiście może być także zawarta w formie aktu notarialnego. Podstawowym celem takiej umowy jest to, że zleceniobiorca zobowiązuje się nabyć prawo własności nieruchomości w imieniu własnym, a następnie winien przenieść własności na zleceniodawcę.

Zobacz serwis: Dom i działka

Moment nabycia nieruchomości

Do powierniczego nabycia nieruchomości dochodzi wówczas, gdy osoba zainteresowana nieruchomością nie może dokonać nabycia jej własności z uwagi na jakąś przeszkodę, która jest przemijająca lub gdy obawia się, że zbywca nieruchomości sprzeda pożądaną nieruchomość. Warto dodać, że przemijającą przeszkodą może być chociażby trudność w uzyskaniu przez cudzoziemca zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na nabycie własności nieruchomości położonej w Polsce. W takiej sytuacji cudzoziemiec ma prawo do tego, aby zawrzeć umowę zlecenia, w której przyjmujący zlecenie (podmiot, który jest obywatelem polski) zobowiąże się do nabycia własności pożądanej nieruchomości w celu jej późniejszego przeniesienia na cudzoziemca (podmiot, który jest zleceniodawcą) – jednakże dopiero po uzyskaniu przez obcokrajowca zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na nabycie własności nieruchomości położonej w Polsce.


Warto wskazać, że przy wykonaniu zlecenia odpłatnego, wynagrodzenie określone w umowie należy się zleceniobiorcy dopiero po wykonaniu zlecenia. Wówczas, gdy termin przeniesienia własności nieruchomości na zleceniodawcę nie został w umowie o powiernicze nabycie nieruchomości wskazany, to zleceniobiorca zobowiązany jest przenieść na żądanie zlecającego nieruchomość.

Zobacz także serwis: Deweloper

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK