| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Umowa z agencją a sprzedaż nieruchomości

Umowa z agencją a sprzedaż nieruchomości


Sprzedający nieruchomość może zawrzeć umowę z agencją nieruchomości zarówno na czas określony, jak i nie określony. W umowie tej powinny zostać określone postanowienia dotyczące wysokości prowizji, warunki współpracy z agencją oraz zasady jej wypowiedzenia.

Umowa z agencją nieruchomości może być zawarta na czas określony lub nie określony. W umowie strony powinny określić zasady jej wypowiedzenia. W umowie z agencją nieruchomości są także zawarte postanowienia dotyczące wysokości prowizji, która jest wyrażona procentowo (przeważnie od 2% do 3% ceny mieszkania). Należy pamiętać, że od tej kwoty należy także zapłacić podatek VAT, co w sumie zwiększa koszty do kilkunastu tysięcy złotych. Owszem, czasami są na rynku nieruchomości agencje, które nie pobierają prowizji od kupującego nieruchomość, jednakże zdarza się to bardzo rzadko. Należy wskazać, że agencja nieruchomości nie może się domagać uiszczenia prowizji od podmiotu, z którą nie zawarła uprzednio umowy.

Zobacz serwis: Finanse

Potencjalny nabywca powinien pamiętać o tym, że jeżeli w okresie obowiązywania umowy zdecyduje się na zakupienie nieruchomości, to będzie on zobowiązany do zapłacenia prowizji agencji nieruchomości w wysokości od 2 % do 3 %.

Zdarzają się takie umowy z agencją nieruchomości, które zawierają niekorzystne postanowienia dla potencjalnych klientów. Dlatego też należy skrupulatnie prześledzić całą treść takiej umowy. W umowie takiej zawarte są postanowienia dotyczące tego, że za każdy dzień zwłoki w zapłacie należnego agencji nieruchomości wynagrodzenia (prowizji) nabywca lub sprzedający nieruchomości zobowiązany jest uiścić karę umowną od wynagrodzenia określonego w umowie. W umowie z agencją są także zawarte postanowienia dotyczące kary w wysokości podwójnej lub potrójnej prowizji – jeżeli potencjalny nabywca lub sprzedający samodzielnie sprzeda lub kupi nieruchomość bez poinformowania o tym fakcie agencji.

Przy zawarciu umowy z agencją nieruchomości należy żądać, aby agencja usunęła z umowy postanowienia dotyczące wszelkich kar umownych.

Należy także zwrócić uwagę na to, aby w umowie z agencją nieruchomości zawarte były dane (imię i nazwisko oraz numer licencji) licencjonowanego pośrednika nieruchomości oraz oświadczenie, że jest ubezpieczony (ze wskazaniem dowodu ubezpieczenia) od odpowiedzialności cywilnej za ewentualnie powstałe szkody. 

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK