| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Zgoda małżonka potrzebna do dokonania sprzedaży nieruchomości

Zgoda małżonka potrzebna do dokonania sprzedaży nieruchomości

Zgoda małżonka jest potrzebna w celu dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości. Ponadto ważność umowy zawartej przez jednego z małżonków bez wymaganej drugiego małżonka, zależy od potwierdzenia umowy przed drugiego małżonka. Natomiast jednostronna czynność prawna w obrębie wspólnego majątku dokonania przez jednego z małżonków bez uzyskania zgody drugiego małżonka jest nieważna.

Zgoda małżonka a pełnomocnictwo w związku ze sprzedażą nieruchomości

Tytułem wstępu należy rozróżnić pełnomocnictwo od zgody małżonka – potrzebne na dokonanie czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości. Pełnomocnictwo jest umocowaniem do działania w imieniu innego podmiotu, udzielone w formie oświadczenia. Jest jednostronną czynnością prawną, co oznacza, że nie wymaga ono złożenia przez pełnomocnika oświadczenia o jego przyjęciu. Są różne rodzaje: pełnomocnictwo szczególne, ogólne, rodzajowe, alternatywne. Pełnomocnictwo do zbycia nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Inaczej jest w przypadku uzyskania zgody małżonka na dokonanie zbycia nieruchomości. Małżonek jako pełnomocnik nie działa za zgodą drugiego małżonka, lecz w jego imieniu. W związku z tym, małżonek jako mocodawca jest stroną czynności prawnej i działa przez pełnomocnika.

Zobacz serwis: Najem

Sprzedaż nieruchomości a zgoda małżonka

Zgoda małżonka w celu dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości jest potrzebna. Oznacza to, że jednostronna czynność prawna w obrębie wspólnego majątku dokonania przez jednego z małżonków bez uzyskania zgody drugiego małżonka jest nieważna. Warto także dodać, iż ważność umowy zawartej przez jednego z małżonków bez wymaganej drugiego małżonka, zależy od potwierdzenia umowy przed drugiego małżonka.

Należy zaznaczyć, że czynności prawne dokonywane przez jednego z małżonków w obrębie jego majątku osobistego nie wymagają zgody drugiego małżonka.

Podsumowując podkreślić należy, że notariusze – przy dokonywaniu czynności zbycia nieruchomości przez jednego z małżonków, który zostaje wpisany do księgi wieczystej – powinni w szczególności ustalić, czy wpis ten jest zgodny ze stanem prawnym zbywanej nieruchomości.

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

Podstawa prawna:

- Art. 37 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 ze zm.).

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W celu dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości jest potrzebna zgoda małżonka.
W celu dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości jest potrzebna zgoda małżonka.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »