| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Transakcja sprzedaży nieruchomości

Transakcja sprzedaży nieruchomości


Na rynku nieruchomości większość transakcji sprzedaży nieruchomości dochodzi do skutku bez żadnych trudności. Jednakże zdarzają się przypadki, kiedy pojawiają się problemy uniemożliwiające zawarcie transakcji.

Transakcja sprzedaży nieruchomości będzie skuteczna wówczas, gdy ostatecznie nabywca przekaże stosowną należność sprzedającemu. Ponadto w akcie notarialny zawarte są stosowne oświadczenia zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Oznacza to, że kupujący podlega egzekucji w wyniku zawarcia aktu notarialnego. W momencie, kiedy kupujący nie zapłaci odpowiedniej kwoty za nieruchomość, to sprzedający może złożyć stosowny wniosek do komornika w celu zmuszenia nabywcy do opłacenia kwoty jemu należnej we wskazanym terminie. Natomiast, jeśli sprzedający nie wyda we wskazanym terminie nieruchomości, to nabywca będzie mógł zgłosić stosowny wniosek o wydanie mieszkania w drodze egzekucji.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Inną formą rezygnacji z umowy od powyżej wskazanej egzekucji jest możliwość odstąpienia od umowy (uregulowana w Kodeksie cywilnym). Odstąpienie od umowy jest możliwe w wyniku zwłoki w wykonaniu umowy zarówno przez nabywcę (kiedy kupujący nie zapłaci odpowiedniej kwoty za nieruchomość), jak i przez sprzedającego (jeśli sprzedający nie wyda we wskazanym terminie nieruchomości). Na skutek nie wykonania umowy sprzedaży nieruchomości strony mogą od niej odstąpić.

Każda transakcja sprzedaży nieruchomości objęta jest rękojmią za wady. Sprzedający nieruchomość odpowiada z tytułu rękojmi za wady prawne i fizyczne w stosunku do kupującego. Warto wskazać, że rękojmią objęci są nie tylko prywatni sprzedawcy nieruchomości, ale także deweloperzy. Nabywca nieruchomości w ramach rękojmi może żądać usunięcia wad zarówno prawnych, jak i fizycznych. Może on także odstąpić od umowy sprzedaży nieruchomości. W celu dochodzenia roszczeń nabywca nieruchomości winien skierować swoje żądania na piśmie, podając przy tym uzasadnienie. Jeżeli sprzedający nie zechce spełnić żądań należy skierować sprawę do sądu.

Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne mogą być dochodzone przez trzy lata od momentu zakupu. Natomiast roszczenia z tytułu rękojmi za wady prawne mogą być dochodzone przez rok od momentu, kiedy kupujący dowiedział się o ich istnieniu. 

Zobacz także serwis: Podatki

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK