| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Umowa otwarta zawarta z agencją nieruchomości

Umowa otwarta zawarta z agencją nieruchomości


Na rynku nieruchomości większość zawieranych umów pomiędzy sprzedającym mieszkanie a agencją nieruchomości to umowy typu otwartego. Oznacza to, że w wyniku zawarcia umowy typu otwartego sprzedający winien uiścić prowizję agencji nieruchomości tylko wówczas, gdy nastąpi sprzedaż nieruchomości klientowi – którego znalazła agencja nieruchomości.

Umowa typu otwartego jest korzystniejsza od umowy typu wyłącznego, gdyż sprzedający może umowę otwartą zawrzeć z dowolna liczbą agencji. Natomiast w przypadku zawarcia umowy wyłącznej z agencją sprzedający nieruchomość podpisuje umowę tylko z jedną agencją nieruchomości, która ma wyłączność na sprzedaż tej nieruchomości. Na rynku obrotu nieruchomościami umowa na wyłączność z agencją nieruchomości jest zawierana stosunkowo rzadko. Natomiast umowa typu otwartego jest zawierana zdecydowanie częściej, ponieważ zawierając taką umowę sprzedający zapłaci agencji nieruchomości prowizję tylko wówczas, gdy agencja sprzeda nieruchomość klientowi, którego znalazła.

W wyniku zawarcia umowy typu otwartego z agencją nieruchomości – jeżeli sprzedający samodzielnie znajdzie nabywcę, wówczas nie będzie on płacił prowizji agencji, co ma miejsce w przypadku umowy typu wyłącznego. 

Zobacz serwis: Najem

Prowizja wynikająca z tytułu umowy typu otwartego zawarta pomiędzy sprzedającym a agencją nieruchomości obliczana jest jako procent od wysokości wartości nieruchomości. Przeważnie agencje nieruchomości określają wartość prowizji w wysokości od dwóch do pięciu procent od wartości (ceny) mieszkania, domu, działki zarówno budowlanej, jak i gruntowej.

Prowizję określoną w umowie typu otwartego z agencją nieruchomości należy powiększyć o wysokość podatku VAT, co zwiększa wysokość wynagrodzenia nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Reasumując należy zaznaczyć, że to tylko i wyłącznie od sprzedającego nieruchomość zależy, czy w transakcję sprzedaży nieruchomości będzie zaangażowana agencja nieruchomości oraz czy zawrze on umowę typu otwartego, czy typu wyłącznego z agencją. Wówczas, gdy sprzedający zdecyduje się na samodzielną sprzedaż nieruchomości – winien umieścić ogłoszenie zarówno na wielu portalach internetowych, jak i w prasie. Tym samym nieruchomość będzie dla nabywcy tańsza, a sprzedający nie zostanie obciążony prowizją, co także zwiększy jego zyski z tytułu sprzedaży nieruchomości. 

Zobacz także serwis: Dom i działka

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zawierając umowę otwartą sprzedający zapłaci agencji nieruchomości prowizję tylko wówczas, gdy agencja sprzeda nieruchomość klientowi, którego znalazła.
Zawierając umowę otwartą sprzedający zapłaci agencji nieruchomości prowizję tylko wówczas, gdy agencja sprzeda nieruchomość klientowi, którego znalazła.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK