| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Nabycie nieruchomości w drodze prawa do pierwokupu

Nabycie nieruchomości w drodze prawa do pierwokupu


W wyniku wykonania pierwokupu – podmiot uprawniony nabywa własność nieruchomości w drodze umowy sprzedaży zawartej na zasadach, na jakich nieruchomość ta została sprzedana innemu podmiotowi.

Prawo pierwokupu nieruchomości przysługuje określonemu podmiotowi uprawnionemu do zakupu nieruchomości z przysługującym mu pierwszeństwem przed każdą inna osobą, której dana nieruchomość została sprzedana. Prawo to przysługuje danej osobie na podstawie przepisów ustawy (jako prawo pierwokupu) lub zgodnie z wolą stron umowy (umowne prawo pierwokupu).

Zobacz serwis: Deweloper

Osoba, która jest uprawniona do pierwokupu może skorzystać z przysługującego mu prawa. Jeżeli skorzysta to będzie mogła nabyć własność nieruchomości w drodze umowy sprzedaży zawartej na zasadach, na jakich nieruchomość ta została sprzedana innemu podmiotowi.

Zawsze na początku dokonuje się zawarcia umowy sprzedaży z wyłączeniem przeniesienia własności, a następnie umowę przeniesienia własności po otrzymaniu informacji, że osoba uprawniona nie skorzystała z prawa pierwokupu.

W ramach sprzedaży nieruchomości obciążonej pierwokupem należy wyróżnić klika etapów. Do nich należy:

· na początku strony zawierają umowę sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego z wyłączeniem przeniesienia własności, czyli warunkową umowę sprzedaży,

· po dokonaniu zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, osoba zobowiązana (sprzedający) – informuje uprawnionego do pierwokupu o zawarciu umowy sprzedaży oraz treści umowy. Na tym etapie sprzedający kieruje pytanie do uprawnionego, czy chce on skorzystać z przysługującego mu prawa pierwokupu,

· na tym etapie uprawniony może poinformować sprzedającego o tym, że nie skorzysta on z prawa do pierwokupu. Jednakże uprawniony może też nie odpowiedzieć. W takim wypadku domniemywa się, że dopiero po upływie ustawowego terminu w wysokości jednego miesiąca, w którym uprawnionemu przysługiwało prawo wykonania pierwokupu, strony umowy zobowiązane są zawrzeć w formie aktu notarialnego umowę, w wyniku której zostanie przeniesiona własności nieruchomości ze sprzedającego na kupującego.

W wyniku wykonania prawa pierwokupu w odniesieniu do nieruchomości, a następnie dokonanie nabycia własności przez uprawnionego, polega na złożeniu przez uprawnionego oświadczenia woli w formie aktu notarialnego. 

Zobacz także serwis: Dom i Prawo

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na drodze pierwokupu – podmiot uprawniony nabywa własność nieruchomości w drodze umowy sprzedaży zawartej na zasadach, na jakich nieruchomość ta została sprzedana innemu podmiotowi.
Na drodze pierwokupu – podmiot uprawniony nabywa własność nieruchomości w drodze umowy sprzedaży zawartej na zasadach, na jakich nieruchomość ta została sprzedana innemu podmiotowi.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »