| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Jakie mieszkanie opłaca się kupić pod wynajem?

Jakie mieszkanie opłaca się kupić pod wynajem?

Najbardziej popularną formą bezpośredniego inwestowania na rynku mieszkaniowym w naszym kraju jest zakup mieszkania pod wynajem. Decydując się na takie rozwiązanie Polacy wybierają lokale o średniej powierzchni, zazwyczaj od 50 do 60 mkw. i również o przeciętnym standardzie. Kierując się prawdopodobieństwem wzrostu cen mieszkań w przyszłości, korzystniejszą strategią wydaje się być zakup apartamentów w unikalnych lokalizacjach. Warto więc zastanowić się, jak wyglądają stawki najmu i opłacalność inwestycji w najdroższe lokale, o standardzie apartamentowym.

Przykładem takiego lokalu może być 136 metrowe, składające się z czterech pokoi, mieszkanie przy warszawskiej Alei Róż, którego cena najmu wynosi niecałe 20 tys. zł miesięcznie. Inna oferta wynajmu apartamentu z najwyższej półki, którą prowadzi firma Emmerson S.A. obejmuje 3- pokojowy lokal usytuowany w kameralnym budynku przy ulicy Parkowej w Warszawie, o powierzchni 146 mkw. Miesięczna stawka czynszu w wypadku tego apartamentu to koszt rzędu 29 tys. zł. Co ciekawe, na rynku można znaleźć jeszcze droższe oferty, a czynsz niektórych przekracza nawet 50 tys. zł miesięcznie.

W tym miejscu można postawić pytanie – kogo stać na najem tak drogich apartamentów? Przede wszystkim należy tutaj wymienić przedstawicielstwa zagranicznych korporacji, które prowadzą oddziały w naszym kraju. Takie międzynarodowe przedsiębiorstwa zazwyczaj zapewniają swojej kadrze menadżerskiej wyższego szczebla lokale o podwyższonym, vipowskim standardzie. Poza tym na grupę potencjalnych najemców składają się również rodzimi biznesmeni oraz kadra zarządzająca.

Zobacz: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Zgodnie z danymi Global Property Guide średnia stopa zwrotu na wynajmie 120 metrowego apartamentu na warszawskim Śródmieściu sięga 5,4%. Trochę gorzej jest w pozostałych rejonach na Mokotowie, Ursynowie, Wilanowie i Żoliborzu - łącznie właściciele takich lokali mogą tam uzyskać zysk na poziomie 5,1% rocznie. Oprócz regularnych dochodów z wynajmu należy również uwzględnić wzrost wartości takiej nieruchomości w czasie.

Proces ten powinien nabierać na sile razem z odkrywaniem naszego kraju przez gości z zagranicy. Zbliżające się dwa wydarzenia o międzynarodowym zasięgu, które już niedługo będą miały miejsce w Polsce, dadzą zarobić właścicielom apartamentów pod wynajem.

Pierwsze z nich to polska prezydencja w Unii Europejskiej, która niewątpliwie przyczyni się do wzrostu zapotrzebowania na takie właśnie nieruchomości ze strony europejskich polityków, urzędników, dziennikarzy oraz obserwatorów. Nie chodzi tutaj jedynie o Warszawę, ponieważ różnego rodzaju eventy będą miały miejsce również m.in. w Krakowie, Wrocławiu oraz mniejszych miastach. Ponadto należy pamiętać, że do rozpoczęcia EURO 2012 zostało już niespełna dwanaście miesięcy, a im bliżej pierwszego gwizdka, tym atmosfera będzie bardziej gorąca.

Warto też zaznaczyć, że do zalet inwestowania w takie właśnie nieruchomości należy większa niż w wypadku przeciętnych mieszkań stabilność rynku. Niższa podatność na wahania koniunktury wynika z faktu, że są one kierowane do określonej grupy docelowej, która jest bardziej odporna na zawirowania mające miejsce w gospodarce.
Biorąc pod uwagę przedstawione kwestie wydaje się, że obecny czas wydaje się dobrym okresem na tego typu inwestycje, lepszym niż zakup mieszkań o standardzie popularnym.

Podsumowując trzeba jednak wskazać na jeden, niestety główny mankament tego rodzaju inwestycji – mogą sobie na nie pozwolić jedynie osoby dysponujące sporym kapitałem.

Zobacz serwis: Nieruchomości

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »