| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Czy warto negocjować wysokość prowizji przy zakupie mieszkania?

Czy warto negocjować wysokość prowizji przy zakupie mieszkania?


Wszelkie negocjacje w zakresie ustalenia wysokości oraz terminu przekazania prowizji muszą zostać przeprowadzone przed podpisaniem ostatecznej umowy z agencją.

Kwota prowizji zawarta w umowie z agencją przeważnie określona jest procentowo. Zazwyczaj jest to około od 2% do 5% wartości nieruchomości. Prowizja określona procentowo wydaje się bardzo mała. Jednakże w rzeczywistości są to wysokie kwoty. Po dokonaniu transakcji, agencja nieruchomości przedstawi Tobie fakturę, na której będzie widniała kwota wyrażona w złotówkach, która może okazać się zaskakująca.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Wówczas, gdy agencja nieruchomości określiła w umowie prowizję w wysokości 5%, a wartość zakupionej nieruchomości wynosi 450 000 złotych – to prowizja w złotówkach wyniesie 22 500 zł.

Z pewnością wielu potencjalnych nabywców nie skusiłoby się na usługi świadczone przez agencję nieruchomości, gdyby w umowie z agencją widniała kwota wyrażona w złotówkach, a nie w procentach. Dlatego przed podpisaniem umowy z agencją należy dokładnie przeczytać postanowienia w niej zawarte oraz podjąć negocjacje odnośnie wysokość prowizji.
Należy pamiętać o tym, że negocjacje w sprawie wysokości prowizji należy przeprowadzić przed podpisaniem umowy.

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Wówczas, gdy agencja tylko pokazuje mieszkanie, a nie dochodzi do jego sprzedania w wyznaczonym przez agencję terminie – sprzedający może żądać obniżenia prowizji nawet do jest całkowitego zredukowania oraz wypowiedzenia umowy z agencją. Nieruchomości oferowane bezpośrednio przez właściciela – nie wymagają dodatkowych opłat w postaci prowizji. Dlatego warto szukać nieruchomości bezpośrednio od właścicieli. Wówczas, gdy okaże się, że mieszkanie, które zdecydujesz się kupić jest oferowane przez agencję nieruchomości – negocjuj konicznie wysokość prowizji oraz inne warunki umowy, gdyż masz do tego prawo.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK