| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Transakcje związane ze sprzedażą mieszkania u notariusza

Transakcje związane ze sprzedażą mieszkania u notariusza


Aby sprzedaży mieszkania była ważna zarówno zbywca, jak i nabywca powinni zawrzeć transakcję u notariusza. Do transakcji notariusz potrzebuje niezbędne dane oraz dokumenty, które należy dostarczyć.

- umowa sprzedaży nieruchomości,

- dowód osobisty, a także numery NIP i PESEL (potrzebny przy zawarciu transakcji).

Powyżej wskazane dokumenty należy dostarczyć notariuszowi wcześniej, aby jego kancelaria miała czas na przygotowanie treści aktu notarialnego. Notariusz przy dokonywaniu transakcji ma za zadanie jedynie potwierdzić zgodną wolę obu stron. W związku z tym, treść umowy sprzedaży zależy przede wszystkim od woli sprzedającego i kupującego.

Zobacz także: Nabycie nieruchomości w wyniku egzekucji komorniczej

Na czym polega zawarcie transakcji u notariusza?

Po dostarczeniu niezbędnych dokumentów notariuszowi oraz sporządzeniu aktu notarialnego przychodzi czas na zawarcie transakcji. Zawarcie transakcji polega na tym, że zarówno sprzedający, jak i kupujący spotykają się u notariusza, który odczytuje treść wcześniej przygotowanej umowy sprzedaży nieruchomości (akt notarialny). Wówczas, gdy obie strony transakcji zgadzają się z treścią aktu notarialnego, to składają pod nią swoje podpisy. Ale nie tylko, podpis składa także notariusz. Od tego momentu można uznać, że transakcja została prawidłowo zawarta.

Zobacz także serwis: Umowy

Zaleca się, aby przed podpisaniem sporządzonego aktu notarialnego – dokładnie zapoznać się z jego treścią. W razie wątpliwości do treści zawartej w akcie, należy prosić o wyjaśnienie notariusza. Jeżeli postanowienia są niezgodne z prawdą lub niezrozumiale – nie należy podpisywać się.

Notariusz zobowiązany jest w szczególności zadbać o prawidłowy przebieg transakcji. W związku z tym, powinien informować sprzedającego i kupującego o ich prawach i obowiązkach, jak i o wszelkich skutkach poszczególnych postanowień umowy sprzedaży, czuwać nad tym, aby umowa była zgodna z prawem, a także dbać o interes zarówno sprzedającego jak i kupującego mieszkanie.

Zobacz także: Chcesz sprzedać nieruchomość – ureguluj podatek od spadków i darowizn

Została zawarta transakcja, co dalej?

Po zawarciu transakcji - oryginał umowy sprzedaży, który został podpisany przez wszystkie strony transakcji, pozostanie u notariusza. Natomiast kupujący i sprzedający mieszkanie otrzymają po jednym wypisie aktu. Notariusz zobowiązany jest przechowywać akt notarialny sprzedaży nieruchomości przez 10 lat. Po 10 latach akt notarialny sprzedaży nieruchomości jest przekazywany do archiwum sądowego. Następnie notariusz powinien złożyć wniosek do właściwego Sądu Rejonowego o dokonanie wpisu danych nowego właściciela do ksiąg wieczystych oraz pobrać należne opłaty.

Zobacz także: Podział nieruchomości w konkubinacie

Aktualizacja: 20.12.2012

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarówno zbywca, jak i nabywca powinni zawrzeć transakcję u notariusza, aby sprzedaży mieszkania była ważna.
Zarówno zbywca, jak i nabywca powinni zawrzeć transakcję u notariusza, aby sprzedaży mieszkania była ważna.

Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2013-12-11 15:11 Zgłoś

dobrze się też zastanowić czy umowę przedwstępną podpisać u notariusza, sam ostatnio się zdecydowałem u http://www.notariusztorun.info

avatar

2012-11-01 20:21 Zgłoś

heh zawsze znajdzie sie jakis haczyk dlatego naljlepiej szukac w dobrych zrodlach gdzie ryzyko jest mniejsze. ja swoje mieszkanie znalazlam na ciekawym portalu http://prawo.wieszjak.pl/forum/id/227,Sprawy-urzedowe.htm sprawdzilam kilka i zawsze bylo bezproblemowo

avatar

2012-10-08 20:10 Zgłoś

Bardzo chętnie skorzystałabym z propozycji , ale niestety mieszkam z dala od większości stolic :) nawet od CK Krakowa mnie dzieli parę kilometrów .Zachęcona Pańską sugestią, skontaktowałam się jednak z miejscowymi prawnikami i otrzymałam bardzo konkretną ocenę sytuacji. Dziękuję za zainteresowanie moją sprawą .

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem Infor.pl »