| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Jaki organ wydaje uprawnienia w zakresie wyceny nieruchomości?

Jaki organ wydaje uprawnienia w zakresie wyceny nieruchomości?

Kwestię związane z nadaniem uprawnień zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości są uregulowane szczegółowo w ustawie o gospodarcze nieruchomościami. Organem właściwym do wydania uprawnień zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości jest minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Uprawnienia zawodowe w zakresie oszacowania nieruchomości może uzyskać rzeczoznawca majątkowy dopiero po uzyskaniu pozytywnej oceny w przeprowadzonym postępowaniu kwalifikacyjnym, które jest prowadzone przez właściwy organ tj. Państwowa Komisja Kwalifikacyjna. Warto pamiętać o tym, że Państwowa Komisja Kwalifikacyjna jest powoływana przez ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej (wskazana w rozporządzeniu Ministra w sprawie wydawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomościami).

Zobacz również: Jak określić wynagrodzenia w umowie o aktualizację operatu szacunkowego?

Rzeczoznawca majątkowy ubiegający o wydanie uprawnień zawodowych w zakresie oszacowania wartości nieruchomości – uzyskuje je dopiero po uzyskaniu pozytywnej oceny przez ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Następnie sam fakt nadania uprawnień zawodowych zostaje potwierdzony stosownym świadectwem, w którym zamieszczone są następujące informacje: imię i nazwisko rzeczoznawcy majątkowego, numer uprawnień w zakresie wyceny wartości nieruchomości.

Należy pamiętać o tym, iż minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej może odmówić nadania uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowemu w drodze decyzji administracyjnej.

Podstawa Prawna:

Art. 191-197 – ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. Nr 261, poz. 2603 z póź. zm.)

Zobacz również serwis: Dom i działka

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »