| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Jaki organ wydaje uprawnienia w zakresie wyceny nieruchomości?

Jaki organ wydaje uprawnienia w zakresie wyceny nieruchomości?

Kwestię związane z nadaniem uprawnień zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości są uregulowane szczegółowo w ustawie o gospodarcze nieruchomościami. Organem właściwym do wydania uprawnień zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości jest minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Uprawnienia zawodowe w zakresie oszacowania nieruchomości może uzyskać rzeczoznawca majątkowy dopiero po uzyskaniu pozytywnej oceny w przeprowadzonym postępowaniu kwalifikacyjnym, które jest prowadzone przez właściwy organ tj. Państwowa Komisja Kwalifikacyjna. Warto pamiętać o tym, że Państwowa Komisja Kwalifikacyjna jest powoływana przez ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej (wskazana w rozporządzeniu Ministra w sprawie wydawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomościami).

Zobacz również: Jak określić wynagrodzenia w umowie o aktualizację operatu szacunkowego?

Rzeczoznawca majątkowy ubiegający o wydanie uprawnień zawodowych w zakresie oszacowania wartości nieruchomości – uzyskuje je dopiero po uzyskaniu pozytywnej oceny przez ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Następnie sam fakt nadania uprawnień zawodowych zostaje potwierdzony stosownym świadectwem, w którym zamieszczone są następujące informacje: imię i nazwisko rzeczoznawcy majątkowego, numer uprawnień w zakresie wyceny wartości nieruchomości.

Należy pamiętać o tym, iż minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej może odmówić nadania uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowemu w drodze decyzji administracyjnej.

Podstawa Prawna:

Art. 191-197 – ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. Nr 261, poz. 2603 z póź. zm.)

Zobacz również serwis: Dom i działka

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »