| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Jak ustalić wynagrodzenie za wycenę?

Jak ustalić wynagrodzenie za wycenę?

Strony zawierając umowę o dokonanie wyceny nieruchomości mogą określić wynagrodzenie na dwa sposoby: wynagrodzenie w formie ryczałtowej oraz jako wynagrodzenie kosztorysowe.

Wynagrodzenie w formie ryczałtowej polega na tym, iż w momencie zawarcia umowy zostaje określona wysokość wynagrodzenia w oznaczonej kwocie. Ustalenie stawek wynagrodzenia ryczałtowego przy dokonywaniu wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego – nie przysparza dużych problemów, ponieważ określa się je na podstawie obowiązujących stawek na rynku. Tego typu wynagrodzenie należy się przyjmującemu niezależnie od rzeczywistych kosztów wykonania dzieła.

Podmiot przyjmujący zamówienie powinien posiadać odpowiednie umiejętności potrzebne do oceny wykonania umowy za określone wynagrodzenie, które zostało uzgodnione przez strony.

Zobacz: Jak określić wynagrodzenie za wycenę?

Wynagrodzenie kosztorysowe jest zazwyczaj wykorzystywane przy bardzo zawiłych wycenach, skomplikowanych analizach dokumentów. Wynagrodzenie kosztorysowe jest ustalane na podstawie projektu planowanych prac i planowanych kosztów. Tego typu informacje są zamieszczane w dodatkowym załączniku dołączonym do odpowiednio sporządzonej umowy. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż określając wynagrodzenie bierze się pod uwagę wszelkie zmiany związane ze stawkami, czy też cenami.

Wykonawca – rzeczoznawca majątkowy w kosztorysie powinien wskazać przede wszystkim koszty z tytułu ponoszonych wydatków związanych z wykonywaniem poszczególnych czynności w celu dokonania ostatecznie operatu szacunkowego. Powinien także ustalić wynagrodzenie za stawki godzinowe z tytułu dokonywanych czynności, tj. nakłady pracy ponoszone przez pracowników pomocniczych..

Podstawa Prawna:

- art. 629 Kodeks Cywilny
- art. 632 Kodeks Cywilny

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK