| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Czy można nabyć nieruchomość na podstawie konstytutywnego orzeczenia sądowego?

Czy można nabyć nieruchomość na podstawie konstytutywnego orzeczenia sądowego?

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga uzyskania zezwolenia, dotyczy to przede wszystkim: nabyciu prawa własności nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego. Wymóg ten odnosi się zarówno do nabycia całej nieruchomości, jak i również jej części.

Na podstawie konstytutywnego orzeczenia sądowego – cudzoziemiec ma prawo nabyć nieruchomość. Na mocy art. 64 Kodeksu Cywilnego oraz art. 1047 Kodeksu postępowania cywilnego – należy wyróżnić orzeczenia stwierdzające obowiązek złożenia oświadczenia zastępującego owe oświadczenie oraz orzeczenia wydawane na mocy szczególnych upoważnień ustawowych.

Zobacz również: Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, by nabyć nieruchomość?

Należy wskazać, iż prawomocne orzeczenie sądu - stwierdzające obowiązek złożenia oświadczenia woli sądu, na wniosek uprawnionej do tego osoby – zastępuje owe oświadczenie.

Jeżeli oświadczenie stanowi jeden ze składników danej umowy zawartej pomiędzy stronami – aby dana umowa była ważna należy dokonać złożenia wymaganego oświadczenia woli z zachowaniem przy tym odpowiedniej formy. Cudzoziemiec musi posiadać w tejże sytuacji odpowiednie zezwolenie przy składaniu oświadczenia w obecności notariusza. Ponadto w niektórych wypadkach cudzoziemiec nie będzie zobowiązany do złożenia odrębnego oświadczenia np. w przypadku zawarcia umowy przyrzeczonej w zawiązku z umową przedwstępną.

Do konstytutywnych orzeczeń sądowych należą przede wszystkim orzeczenia wydawane w sprawie zniesienia współwłasności. Wiele kontrowersji wzbudza fakt pozyskania – przy sądowym zniesieniu współwłasności – zezwolenia na dokonanie nabycia nieruchomości. Zastanawiający z pewnością jest fakt, czy w ogóle dochodzi do nabycia nieruchomości.

Zobacz również serwis: Dom i działka

Efektem sądowego zniesienia współwłasności – nie jest przeniesienie własności – a tylko i wyłącznie zniesienie współuprawnień dotyczących przedmiotu współwłasności.

Podstawa prawna:
- art. 64 Kodeksu Cywilnego
- art. 1047 Kodeksu postępowania cywilnego

reklama

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cudzoziemiec ma prawo nabyć nieruchomość na podstawie konstytutywnego orzeczenia sądowego.
Cudzoziemiec ma prawo nabyć nieruchomość na podstawie konstytutywnego orzeczenia sądowego.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »