| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej?

Jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej?

Po spłaceniu kredytu hipotecznego, powinniśmy dążyć do wykreślenia jej z księgi wieczystej naszej nieruchomości. Nikt tego nie zrobi za nas.

Zgodnie z prawem, hipoteka jako taka wygasa wraz ze spełnieniem zobowiązania- automatycznie. Jednak ta automatyka nie działa w Sądzie Wieczystoksięgowym – musimy wnieść o jej wykreślenie… a także zapłacić za to.

Stopień trudności: niski

Koszt: 100 zł

79,00 złNowa Księga Wieczysta Informatyzacja rejestru publicznego

Wymagane dokumenty

  • oświadczenie banku o spłacie kredytu
  • formularz: KW_WPIS

Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej

   Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Krok 1: wnosimy o zaświadczenie

Nasze samodzielne oświadczenie o chęci wykreślenia hipoteki nie jest wystarczające. Musimy mieć potwierdzenie(zaświadczenie) wierzyciela (zazwyczaj banku) o spłacie zadłużenia.

Jeśli naszym wierzycielem nie jest bank, dla skuteczności oświadczenia o spłacie długu, musi ono być sporządzone pisemnie z podpisem notarialnie poświadczonym- nie jest to wymagane dla dokumentów bankowych.

Dla dokumentów bankowych potrzebnych do wykreślenia hipoteki wymagana jest taka sama forma jak dla dokumentu o wpis hipoteki, a więc oświadczenie o zgodzie na wykreślenie hipoteki zawierające podpisy dwóch osób uprawnionych do składania oświadczeń w imieniu banku, a także pieczęć banku. Oświadczenie musi wskazywać, czy cała wierzytelność (kredyt) wygasła, czy tylko w części, co ma znaczenie dla dalszego istnienia zabezpieczenia. Przedmiot zabezpieczenia (mieszkanie) musi dokładnie odpowiadać lokalowi dla którego jest prowadzona księga wieczysta.

Jeżeli wierzytelność została zabezpieczona na rzecz osoby fizycznej lub prawnej, ważne jest wykazanie prawidłowej reprezentacji tej osoby- (np. poprzez załączenie odpisu z KRS spółki).

Zobacz także: Wykreślenie hipoteki – jak przebiega?

Krok2: wnosimy o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

Wniosek o wykreślenie hipoteki jest analogiczny do tego o jej wpis. Wniosek składamy na tym samym formularzu (KW_WPIS

Od strony „technicznej” wykreślenie jest równoznaczne z wpisem i jest tak samo traktowane proceduralnie.

W tym samym miejscu na formularzu w którym wnosiliśmy o wpis hipoteki wnosimy o :

„wnoszę o wykreślenie hipoteki …. W kwocie …. Ustanowionej na rzecz …… . Podstawą do wykreślenia jest spłacenie długu zabezpieczonego hipoteką i tym samym jej wygaśnięcie. Na dowód załączono (np.) zaświadczenie o spłacie kredytu z dnia …… sporządzone przez ….. .

Jeśli ustanowiliśmy 2 hipoteki (np. umowną i kaucyjną) – od naszej woli zależy . czy w tym przypadku zostaną wykreślone obie hipoteki czy tylko jedna z nich. W przypadku, gdy oświadczenie banku dotyczy obu hipotek, ale złożyliśmy wniosek o wykreślenie tylko jednej, tylko ta przez nas wskazana zostanie wykreślona.

Aktualizacja: 04.07.2014

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2013-12-11 09:40 Zgłoś

@Paweł - musisz udać się do sądu wieczysto-księgowego, odpowiedniego dla lokalizacji Twojej nieruchomości.

avatar

2013-08-27 16:49 Zgłoś

Witam, bank przeniósł zabezpieczenie kredytu z jednej na drugą nieruchomość. Do dokonaniu wpisu bank miał mi dać pismo uwalniające hipotekę pierwszej nieruchomości. W poniedziałek sąd ujawnił hipotekę na drugiej nieruchomości i elektronicznym rejestrze już widać zadłużenie. Dzisiaj zadzwoniłam do banku i dowiedziałam się, że pismo o uwolnieniu hipoteki dostanę za 30 dni, jak się uprawomocni wpis. Ile trwa w Warszawie dokonywanie zmian w KW? Słyszałam, że wpisują nawet w tydzień. Jeśli znów zajedzie się ponad miesiąc to po co nam ta elektroniczne udogodnienia skoro czeka się na wpis jak 50 lat temu!

avatar

2013-06-10 17:45 Zgłoś

Ponawiam pytanie Wojtka, czy płacimy w tym przypadku podatek od czynności cywilno-prawnych?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem Infor.pl »