| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Jak sporządzać pisma procesowe?

Jak sporządzać pisma procesowe?

To czy pismo procesowe jest proste, czy trudne zależy od rodzaju i etapu sprawy, w której bierzemy udział. Jakkolwiek polecałbym korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej, w niniejszej poradzie przedstawię podstawy (techniczne) tworzenia pism procesowych.

Dłużnik jest winien 15.045,01 zł - Wartość przedmiotu sporu wyniesie 15.046 zł.

Nasze pismo musimy jakoś nazwać np. pozew o zapłatę, wniosek o odroczenie rozprawy itp. Zgodnie z jego treścią (jakkolwiek błędny tytuł nie dyskwalifikuje pisma).

W każdym piśmie wnosimy o dokonanie przez sąd jakiejś czynności. Jeśli jest ich więcej niż jedna, wpisujmy je po kolei , numerując każdą.

(w pozwie jest są to żądania : np. zapłaty, zwrotu nieruchomości itp. ).

Nasze pisma co do zasady musimy uzasadnić (poza takimi jak wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, czy o uzasadnienie wyroku).

Pozwala to już w piśmie procesowym uzasadnić nasze rację.

Jest to bardzo ważne w przypadku pism wszczynających postępowanie.

W uzasadnieniu odnosimy się do każdego wniosku zawartego w piśmie, uzasadniając go zarówno w oparciu o przepisy prawa, jak i dowody, które możemy powoływać.

W postępowaniu gospodarczym wszystkie dowody i fakty musimy powołać w pierwszym piśmie jakie kierujemy do sądu (pozew, odpowiedź na pozew).

Każde pismo procesowe należy podpisać. Podpis powinien być czytelny. Jeżeli wstawimy na końcu pisma nasze imię i nazwisko (np. na komputerze) możemy użyć podpisu zwykłego (nieczytelnego). Jeżeli pismo składamy wspólnie z innymi osobami, powinny na nim znaleźć się podpisy wszystkich tych osób.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK