| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Nieruchomość naszego dłużnika (na którego posiadamy tytuł wykonawczy np. wyrok, nakaz zapłaty) możemy obciążyć hipoteką na naszą rzecz. W odróżnieniu od klasycznej hipoteki, hipoteka przymusowa jest ustanawiana bez udziału właściciela nieruchomości i wbrew jego woli. Powoduje zaś takie same skutki i jest skutecznym zabezpieczeniem naszej wierzytelności.

Wniosek opłacamy znakami sądowymi (do nabycia w sądzie i niektórych bankach), lub opłacamy w kasie sądu lub przelewem na rachunek, tak aby opłata była załączona do wniosku.

Wysokość opłaty: 6 zł za każdą stronę orzeczenia (bez uzasadnienia) i 6 zł za nadanie klauzuli wykonalności. Zazwyczaj 12-18 złotych)

Zgodnie z przepisami Sąd ma 3 dni od dnia doręczenia/ złożenia pisma na opatrzenie tytułu klauzulą.

Orzeczenia sądów muszą być prawomocne! (można to w przypadku wątpliwości, np. jeśli nie wiemy czy strona złożyła apelację, sprawdzić w sekretariacie sądu - również telefonicznie).

Formularz KW_wpis możemy uzyskać w siedzibie sądu wieczysto księgowego.

Drukujemy dwustronnie, wydruk może być czarno – biały, wielkość wydruku ma być zbliżona do wielkości oryginalnych formularzy (format A4)

Wypełnianie rozpoczynamy od oznaczenia Sądu, oraz wydziału wieczysto księgowego i numeru księgi zgodnie z 3 pierwszymi rubrykami wniosku.

Następnie przekreślamy wszystkie rubryki aż do strony 3, gdzie zaznaczamy kwadrat przy polu:


"Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki"

W rubryce zaś wpisujemy:

"w oparciu o (np.) wyrok Sądu rejonowego …….z dnia …. w sprawie o sygnaturze… opatrzonego klauzulą wykonalności, wnoszę o ustanowienie hipoteki przymusowej w wysokości ……" na nieruchomości opisanej w księdze wieczystej o numerze….,

Hipoteka tak ustanowiona ma charakter hipoteki przymusowej zwykłej, co należy wyraźnie zaznaczyć przy wniosku, nie narażając się na jego oddalenie i przepadek opłaty

Sąd wpisze hipotekę przymusową tylko w wysokości głównej wierzytelności, bez odsetek i kosztów postępowania więc nie ma potrzeby doliczania ich np. do sumy pieniężnej zasądzonej w wyroku (bardzo częsty błąd).

Dalej wypełniamy część druku określającą wnioskodawcę, uzupełniając wszystkie rubryki

 Nasze dane wskazane we wniosku muszą pokrywać się z tytułem wykonawczym.

Jeżeli występujemy jako pełnomocnik lub przedstawiciel ustawowy (np. w imieniu dzieci) musimy wypełnić i załączyć formularz KW_PP oraz pełnomocnictwo (oryginał, lub uwierzytelniony odpis) i dowód uiszczenia opłaty skarbowej (17 złotych na rachunek urzędu miasta/gminy w której znajduje się Sąd)

Wniosek należy podpisać. Jeśli nie jesteśmy jedynym wnioskodawcą (np. dłużnik musi zapłacić łącznie małżeństwu) wszyscy wnioskodawcy muszą się na wniosku podpisać !

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK