| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Nieruchomość naszego dłużnika (na którego posiadamy tytuł wykonawczy np. wyrok, nakaz zapłaty) możemy obciążyć hipoteką na naszą rzecz. W odróżnieniu od klasycznej hipoteki, hipoteka przymusowa jest ustanawiana bez udziału właściciela nieruchomości i wbrew jego woli. Powoduje zaś takie same skutki i jest skutecznym zabezpieczeniem naszej wierzytelności.

Wniosek opłacamy znakami sądowymi (do nabycia w sądzie i niektórych bankach), lub opłacamy w kasie sądu lub przelewem na rachunek, tak aby opłata była załączona do wniosku.

Wysokość opłaty: 6 zł za każdą stronę orzeczenia (bez uzasadnienia) i 6 zł za nadanie klauzuli wykonalności. Zazwyczaj 12-18 złotych)

79,00 złNowa Księga Wieczysta Informatyzacja rejestru publicznego

Zgodnie z przepisami Sąd ma 3 dni od dnia doręczenia/ złożenia pisma na opatrzenie tytułu klauzulą.

Orzeczenia sądów muszą być prawomocne! (można to w przypadku wątpliwości, np. jeśli nie wiemy czy strona złożyła apelację, sprawdzić w sekretariacie sądu - również telefonicznie).

Formularz KW_wpis możemy uzyskać w siedzibie sądu wieczysto księgowego.

Drukujemy dwustronnie, wydruk może być czarno – biały, wielkość wydruku ma być zbliżona do wielkości oryginalnych formularzy (format A4)

Wypełnianie rozpoczynamy od oznaczenia Sądu, oraz wydziału wieczysto księgowego i numeru księgi zgodnie z 3 pierwszymi rubrykami wniosku.

Następnie przekreślamy wszystkie rubryki aż do strony 3, gdzie zaznaczamy kwadrat przy polu:


"Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki"

W rubryce zaś wpisujemy:

"w oparciu o (np.) wyrok Sądu rejonowego …….z dnia …. w sprawie o sygnaturze… opatrzonego klauzulą wykonalności, wnoszę o ustanowienie hipoteki przymusowej w wysokości ……" na nieruchomości opisanej w księdze wieczystej o numerze….,

Hipoteka tak ustanowiona ma charakter hipoteki przymusowej zwykłej, co należy wyraźnie zaznaczyć przy wniosku, nie narażając się na jego oddalenie i przepadek opłaty

Sąd wpisze hipotekę przymusową tylko w wysokości głównej wierzytelności, bez odsetek i kosztów postępowania więc nie ma potrzeby doliczania ich np. do sumy pieniężnej zasądzonej w wyroku (bardzo częsty błąd).

Dalej wypełniamy część druku określającą wnioskodawcę, uzupełniając wszystkie rubryki

 Nasze dane wskazane we wniosku muszą pokrywać się z tytułem wykonawczym.

Jeżeli występujemy jako pełnomocnik lub przedstawiciel ustawowy (np. w imieniu dzieci) musimy wypełnić i załączyć formularz KW_PP oraz pełnomocnictwo (oryginał, lub uwierzytelniony odpis) i dowód uiszczenia opłaty skarbowej (17 złotych na rachunek urzędu miasta/gminy w której znajduje się Sąd)

Wniosek należy podpisać. Jeśli nie jesteśmy jedynym wnioskodawcą (np. dłużnik musi zapłacić łącznie małżeństwu) wszyscy wnioskodawcy muszą się na wniosku podpisać !

Aktualizacja: 12.01.2010

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2011-10-13 11:35 Zgłoś

Na dzień dzisiejszy to wg art. 110 można doliczyć sobie odsetki do 150 % wart. należności. Przynajmniej tak to zrozumiałem "Art. 110 Wierzyciel może żądać wpisu hipoteki przymusowej na sumę nie wyższą niż wynikająca z treści dokumentu stanowiącego podstawę jej wpisu do księgi wieczystej. Jeżeli z dokumentu tego nie wynika wysokość sumy hipoteki, suma hipoteki nie może przewyższać więcej niż o połowę zabezpieczonej wierzytelności wraz z roszczeniami o świadczenia uboczne określonymi w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki na dzień złożenia wniosku o wpis hipoteki."

avatar

2011-04-18 10:59 Zgłoś

super artykul, jestem wdzieczna bo ciezko samemu wypelnic bezblednie, a tu jest wszystko wyjasnione,, tylko nie wiem jednego gdzie trzeba to zaznaczyc we wniosku ze to jest hipoteka przymusowa zwykla????

avatar

2010-02-08 19:03 Zgłoś

Bardzo dobry artykuł. Miałam trudności ze znalezieniem informacji na ten temat, a tu proszę.Pozdrawiam

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP23
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Agnieszka Andrzejewska

Radca prawny

Zostań ekspertem Infor.pl »