| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Nieruchomość naszego dłużnika (na którego posiadamy tytuł wykonawczy np. wyrok, nakaz zapłaty) możemy obciążyć hipoteką na naszą rzecz. W odróżnieniu od klasycznej hipoteki, hipoteka przymusowa jest ustanawiana bez udziału właściciela nieruchomości i wbrew jego woli. Powoduje zaś takie same skutki i jest skutecznym zabezpieczeniem naszej wierzytelności.

Wniosek opłacamy znakami sądowymi (do nabycia w sądzie i niektórych bankach), lub opłacamy w kasie sądu lub przelewem na rachunek, tak aby opłata była załączona do wniosku.

Wysokość opłaty: 6 zł za każdą stronę orzeczenia (bez uzasadnienia) i 6 zł za nadanie klauzuli wykonalności. Zazwyczaj 12-18 złotych)

Zgodnie z przepisami Sąd ma 3 dni od dnia doręczenia/ złożenia pisma na opatrzenie tytułu klauzulą.

Orzeczenia sądów muszą być prawomocne! (można to w przypadku wątpliwości, np. jeśli nie wiemy czy strona złożyła apelację, sprawdzić w sekretariacie sądu - również telefonicznie).

Formularz KW_wpis możemy uzyskać w siedzibie sądu wieczysto księgowego.

Drukujemy dwustronnie, wydruk może być czarno – biały, wielkość wydruku ma być zbliżona do wielkości oryginalnych formularzy (format A4)

Wypełnianie rozpoczynamy od oznaczenia Sądu, oraz wydziału wieczysto księgowego i numeru księgi zgodnie z 3 pierwszymi rubrykami wniosku.

Następnie przekreślamy wszystkie rubryki aż do strony 3, gdzie zaznaczamy kwadrat przy polu:


"Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki"

W rubryce zaś wpisujemy:

"w oparciu o (np.) wyrok Sądu rejonowego …….z dnia …. w sprawie o sygnaturze… opatrzonego klauzulą wykonalności, wnoszę o ustanowienie hipoteki przymusowej w wysokości ……" na nieruchomości opisanej w księdze wieczystej o numerze….,

Hipoteka tak ustanowiona ma charakter hipoteki przymusowej zwykłej, co należy wyraźnie zaznaczyć przy wniosku, nie narażając się na jego oddalenie i przepadek opłaty

Sąd wpisze hipotekę przymusową tylko w wysokości głównej wierzytelności, bez odsetek i kosztów postępowania więc nie ma potrzeby doliczania ich np. do sumy pieniężnej zasądzonej w wyroku (bardzo częsty błąd).

Dalej wypełniamy część druku określającą wnioskodawcę, uzupełniając wszystkie rubryki

 Nasze dane wskazane we wniosku muszą pokrywać się z tytułem wykonawczym.

Jeżeli występujemy jako pełnomocnik lub przedstawiciel ustawowy (np. w imieniu dzieci) musimy wypełnić i załączyć formularz KW_PP oraz pełnomocnictwo (oryginał, lub uwierzytelniony odpis) i dowód uiszczenia opłaty skarbowej (17 złotych na rachunek urzędu miasta/gminy w której znajduje się Sąd)

Wniosek należy podpisać. Jeśli nie jesteśmy jedynym wnioskodawcą (np. dłużnik musi zapłacić łącznie małżeństwu) wszyscy wnioskodawcy muszą się na wniosku podpisać !

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy315.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »