| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Jak uzyskać odpis z elektronicznej Księgi Wieczystej?

Jak uzyskać odpis z elektronicznej Księgi Wieczystej?

Księgi wieczyste dokumentują stan prawny nieruchomości i są niezbędne do prawidłowego obrotu. Obecnie trwa proces informatyzacji ksiąg wieczystych, a więc umieszczania ich w centralnej bazie danych, tak żeby można było sprawdzić treść księgi z dowolnego miejsca w Polsce, bez konieczności osobistego udawania się do sądu w danej miejscowości. Niestety nie wszystkie sądy w Polsce zostały objęte informatyzacją. Aby ustalić czy w sądzie w którym chcemy uzyskać odpis są już księgi elektroniczne należy zapytać pracownika sekretariatu ksiąg wieczystych. W zależności od tego inaczej będzie wyglądało nasze staranie się o uzyskanie odpisu. Uwagi poniższe dotyczą uzyskiwania odpisu z księgi elektronicznej. 

Zalecenia/uwagi:

- odpis ksiąg elektronicznych można uzyskać w każdym sądzie wieczysto-księgowym obsługującym system informatyczny. Oznacza to, że w sytuacji, w której nieruchomość znajduje się na drugim końcu Polski nie musimy jechać do tamtejszego sądu po odpis. We wniosku o wydanie odpisu należy wyraźnie zaznaczyć kod wydziału w którym znajduje się dana księga.

- uzyskanie księgi wiąże się często ze spędzeniem nawet godziny czekając w kolejce do kas, lub/oraz sekretariatów, czas marnujemy również czekając na sporządzenie odpisu. Najlepiej udać się tam ok. godz. 8-ej na początku funkcjonowania.

Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej

- uważaj na skreślenia i poprawki na druku. Zgodnie z przepisami są niedopuszczalne. W praktyce dotyczy to głównie poprawek przy numerze księgi wieczystej, choć może się zdarzyć (przy braku dobrej woli urzędnika) że nawet mała poprawka w np. w danych wnioskodawcy skończy się zwrotem wniosku.

- system ma niemiłą tendencję do „wieszania się”. Potrafi być unieruchomiony nawet przez kilka godzin. Sytuacja może się pogarszać wraz z dołączaniem do systemu kolejnych wydziałów ksiąg wieczystych.

-nie wszystkie sądy włączyły się do sieci informatycznej- w nich odbieramy odpisy na starych zasadach.

Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Gałka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK