| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Jak uzyskać odpis z elektronicznej Księgi Wieczystej?

Jak uzyskać odpis z elektronicznej Księgi Wieczystej?

Księgi wieczyste dokumentują stan prawny nieruchomości i są niezbędne do prawidłowego obrotu. Obecnie trwa proces informatyzacji ksiąg wieczystych, a więc umieszczania ich w centralnej bazie danych, tak żeby można było sprawdzić treść księgi z dowolnego miejsca w Polsce, bez konieczności osobistego udawania się do sądu w danej miejscowości. Niestety nie wszystkie sądy w Polsce zostały objęte informatyzacją. Aby ustalić czy w sądzie w którym chcemy uzyskać odpis są już księgi elektroniczne należy zapytać pracownika sekretariatu ksiąg wieczystych. W zależności od tego inaczej będzie wyglądało nasze staranie się o uzyskanie odpisu. Uwagi poniższe dotyczą uzyskiwania odpisu z księgi elektronicznej. 

Zalecenia/uwagi:

- odpis ksiąg elektronicznych można uzyskać w każdym sądzie wieczysto-księgowym obsługującym system informatyczny. Oznacza to, że w sytuacji, w której nieruchomość znajduje się na drugim końcu Polski nie musimy jechać do tamtejszego sądu po odpis. We wniosku o wydanie odpisu należy wyraźnie zaznaczyć kod wydziału w którym znajduje się dana księga.

- uzyskanie księgi wiąże się często ze spędzeniem nawet godziny czekając w kolejce do kas, lub/oraz sekretariatów, czas marnujemy również czekając na sporządzenie odpisu. Najlepiej udać się tam ok. godz. 8-ej na początku funkcjonowania.

Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej

- uważaj na skreślenia i poprawki na druku. Zgodnie z przepisami są niedopuszczalne. W praktyce dotyczy to głównie poprawek przy numerze księgi wieczystej, choć może się zdarzyć (przy braku dobrej woli urzędnika) że nawet mała poprawka w np. w danych wnioskodawcy skończy się zwrotem wniosku.

- system ma niemiłą tendencję do „wieszania się”. Potrafi być unieruchomiony nawet przez kilka godzin. Sytuacja może się pogarszać wraz z dołączaniem do systemu kolejnych wydziałów ksiąg wieczystych.

-nie wszystkie sądy włączyły się do sieci informatycznej- w nich odbieramy odpisy na starych zasadach.

Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Na wypełnianym formularzu nie może być żadnych poprawek.
Na wypełnianym formularzu nie może być żadnych poprawek.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »