| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Czy można dokonać umowy darowizny nieruchomości przez pełnomocnika?

Czy można dokonać umowy darowizny nieruchomości przez pełnomocnika?

Co do zasady, każda czynność prawna może być dokonana przez pełnomocnika. Ważne jest zachowanie odpowiedniej formy dla pełnomocnictwa.

Osoba pełnomocnika

 Kodeks cywilny nie ogranicza, co do zasady, osoby, która może być pełnomocnikiem. Może więc to być zarówno krewny, jak i osoba zupełnie obca – a także, osoba prawna (np. fundacja, spółka prawa handlowego itp. – reprezentowana przez swoje organy).

Co więcej, pełnomocnik nie musi mieć pełnej zdolności do czynności prawnych – może więc być osobą niepełnoletnią (ale powyżej 13. roku życia) lub częściowo ubezwłasnowolnioną.

Zobacz także: Czy można kupić nieruchomość od pełnomocnika?

Czy obdarowany może być pełnomocnikiem darczyńcy?

Choć trudno sobie wyobrazić taką sytuację, jest ona możliwa. Choć co do zasady, pełnomocnik nie może reprezentować obydwu stron czynności prawnej (czyli nie może zawrzeć umowy sam ze sobą), istnieje od niej odstępstwo. Otóż, zgodnie z art. 108 Kodeksu cywilnego – możliwe jest zawarcie takiej umowy, o ile wynika to z treści pełnomocnictwa – lub z uwagi na treść stosunku prawnego, nie może dojść do naruszenia interesów mocodawcy.

Biorąc pod uwagę charakter umowy darowizny (czyli czynności prawnej niekorzystnej dla darczyńcy, który uszczupla swój majątek na rzecz osoby trzeciej, bez świadczenia wzajemnego) – należy uznać, że taka sytuacja dopuszczalna będzie o tyle, o ile wprost będzie wynikać z treści pełnomocnictwa.

Zobacz także: Czy przy umowie sprzedaży nieruchomości niezbędna jest obecność właściciela?

Identyczne zasady dotyczą sytuacji odwrotnej (tj. reprezentowania obdarowanego przez darczyńcę) oraz sytuacji, w której osoba trzecia, reprezentować będzie obie strony umowy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK