| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej

Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej

Hipoteka umowna powstaje na mocy zawarcia umowy między wierzycielem a dłużnikiem, który ma prawo do danej nieruchomości będącej przedmiotem hipoteki. Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej składa się na urzędowym formularzu, który jest oznaczony symbolem KW-WPIS.

Hipoteka umowna

Hipoteka zabezpiecza  mieszczące się w sumie hipoteki roszczenia o odsetki oraz o przyznane koszty postępowania, jak również inne roszczenia o świadczenia uboczne, jeżeli zostaną wymienione w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Od dnia 20 lutego 2011 roku obowiązuje tylko jeden rodzaj hipoteki umownej. Uprzednio obowiązywały dwa rodzaje hipoteki umownej: hipoteka zwykła i kaucyjna. Zasadniczym celem hipoteki zwykłej było dokonanie zabezpieczenia wierzytelności o wiadomej wysokości. Natomiast hipoteka kaucyjna dotyczyła przede wszystkim wierzytelności przyszłych, których wysokość nie była jeszcze znana. Oznacza to, że hipoteka ta zabezpieczała przyszłą wierzytelność o wysokości wskazanej w umowie.

Wpis hipoteki umownej

Tytułem wstępu należy wskazać, że w księdze wieczystej w dział IV jest przeznaczony do wpisu hipotek. Wnioskodawcą o dokonanie wpisu hipoteki umownej do księgi wieczystej jest podmiot, którego dłużnikiem może być zarówno dłużnik, jak i użytkownik wieczysty, podmiot któremu przysługują prawa własnościowego prawa do lokalu. Pozostałymi uczestnikami postępowania są wszystkie podmioty, których wszelkie prawa zostały zawarte w danej księdze wieczystej.  We wniosku o wpis do księgi wieczystej należy podać następujące informacje:

- oznaczenie sądu i wydziału, do którego składany jest wniosek,

- wskazanie wartości przedmiotu żądania, który będzie odpowiadał wartości wpisywanej hipoteki,

- numer księgi wieczystej, której dotyczy wniosek,

- wskazanie żądania wpisu do księgi wieczystej,

- wskazanie wnioskodawców i uczestników postępowania,

- wykaz dokumentów dołączonych do wniosku.

Zobacz serwis: Finanse

Hipoteka bankowa

Innym rodzajem hipoteki umownej jest hipoteka bankowa, która zostaje ustanawiana w umowie kredytowej między bankiem udzielającym kredyt a właścicielem lub użytkownikiem wieczysty, podmiotem któremu przysługują prawa własnościowego prawa do lokalu – a na którego rzecz został udzielony kredyt. Zasadniczą podstawą dokonania wpisu hipoteki bankowej do księgi wieczystej jest stosowne oświadczenie banku o udzieleniu kredytu, a także oświadczenie właściciela nieruchomości o ustanowieniu hipoteki na rzecz danego banku. Należy dodać, oświadczenie powinno być sporządzone w formie pisemnej pod rygorem jego nieważności.

Podstawa prawna:

Ustawa z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.).

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK